Tarlasında bulduğu "göktaşı" Çorum Müzesi'nde sergilenecek

14 Ocak 2020, 11:14

Çorum’un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz’ın tarlasında bulduğu 68 kiloluk göktaşı, Çorum Müzesi’nde sergilenecek.

Müzede 1 ay süreyle geçici olarak sergilenecek taşı görmek isteyen çok kişi olduğunu belirten Yılmaz, “Taşa talepler geliyor. En son Rusya’dan 68 bin Dolar teklif edildi. 15 Ocak itibariyle göktaşı 1 ay süreyle müzede sergilenecek. Ardından taşı geri alıp, bankada muhafaza edeceğiz” dedi.

Alaca ilçesine bağlı Gerdekkaya köyünde yaşayan çiftçi Mutlu Yılmaz, 28 Nisan 2019’da tarlasında çalışırken bulduğu kitap büyüklüğündeki taşı kaldırmaya çalıştı. Ancak taşı kaldırmayı başaramayan Yılmaz arkadaşlarının yardımı ile şüphelendiği taşı evine getirdi. Yılmaz, taşın incelenmesi amacıyla aldığı bir numuneyi Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir üniversiteye gönderdi. Yapılan incelemeler sonucu çiftçi Yılmaz’ın bulduğu taşın göktaşı olduğu ortaya çıktı ve ardından Yılmaz bir banka kasası kiralayarak göktaşını burada muhafaza etmeye başladı.

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNÜN TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri Mutlu Yılmaz ile iletişime geçerek göktaşının Çorum Müzesi’nde sergilenmesini talep etti. Talebe olumlu cevap veren Yılmaz, muhafaza ettiği banka kasasından aldığı göktaşını müzede sergilenmek üzere görevlilere teslim etti. Göktaşının 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren 1 ay süreyle Çorum Müzesi’nde sergileneceği, ardından da yeninden bir banka kasasına konulacağı belirtildi.

’68 BİN DOLAR TEKLİF GELDİ’

Göktaşının en az 4 bin yıllık olduğunun tahmin edildiğini anlatan Mutlu Yılmaz, şöyle konuştu:

“Taşa baktığında normal bir taş gibi duruyor ama kaldırmaya çalıştığımda ne kadar ağır olduğunu görünce şüphelendim. Taştan bir parçayı makine ile kesip gönderdik. İçinin siyah ve parlak gri renkte olduğunu gördük. Hatta taşın kesilen parçaları hava ile temas ettikçe daha da kararıyor. Amerika’ya gönderdiğimiz parçasına yapılan incelemede gökTaşı olduğu kesinleşti. İçinde 12 element bulunduğu bize söylendi. Özellikle yurt dışında göktaşı ile ilgilenen çok kişi var. Bizde göktaşını satmak istiyoruz. Talepler geliyor. En son Rusya’dan 68 bin Dolar teklif edildi. Ancak biz taşın değerinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz o yüzden kabul etmedik. Tabii ki amacımız değerini verecek bir alıcıya taşı satmak.”

Bunlara da bakın: