Tanınmış Uygur yazar Nurmuhammet Tohti, toplama kampında hayatını kaybetti

Güncel
Oğuzhan Batur
18 Haziran 2019, 17:06
Oğuzhan Batur
18 Haziran 2019, 17:06

Doğu Türkistan’da tanınmış Uygur yazar Nurmuhammet Tohti’nin toplama kampında hayatını kaybettiği öğrenildi.

VOA’nın haberine göre kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadele eden 70 yaşındaki Tohti, tüm bunlara karşın toplama kampında tutuluyordu.

SAĞLIK SORUNLARINA RAĞMEN ALIKONULDU

Kanada’da yaşayan torunu İlçi Tohti, “Büyükbabamın ölümünden günler sonra haberdar olduk. Dedemin kampta işkence ile mi öldürüldüğünü yoksa tıbbi destek verilmediği gerekçesiyle mi hayatını kaybettiğini bilmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

1949 Hoten doğumlu Uygur Türkü yazar Nurmuhammet Tohti’nin, 2019 Nisan ayında sorgu için evine gelen Çin polislerince gözaltına alındıktan sonra toplama kampına kapatıldığı öğrenildi. Sonrasında uğradığı kötü muamele sonucu eski ağrılarının tekrarlanarak hastalanmasına rağmen götürüldüğü kampta 70 gün süren gözaltı, sorgu ve işkence sırasında şehit edildiği ortaya çıktı.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Çin rejiminin toplama kamplarına hapsettiği Uygur ve Kazak Türklerinin sayısının 3 milyonu bulduğu açıklanmıştı.

Çin yönetimi kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin kendi inanç ve kültürlerini yaşatan Uygur ve Kazak Türklerini, çoğu zaman kültürel-dini sembollerini bahane ederek toplama kamplarına hapsediyor. Pekin, “eğitim” adı altında daimi takibat altında tuttuğu Doğu Türkistanlıları radikal unsurlar olarak lanse etmeye çalışıyor.