Tamila Taşeva: Rusya Kırımlılara etnik ayrımcılık uyguluyor

13 Kasım 2019, 10:33

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisinin Yardımcısı Tamila Taşeva, Rus işgalci yönetiminin etnik temele dayanarak Kırımlılara zulmetmeye devam ettiğini ifade etti.

Rus mahkemesinin siyasi tutsakları Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Arsen Cepparov, Muslim Aliyev ve Vadim Siruk’u mahkum etmesini yorumlayan Taşeva, “Bunlar çok büyük hapis cezaları. Benzer davalarda beraat kararlarının alınmadığını anlıyoruz. Çünkü Rusya terörle ve aşırıcılıkla mücadele etme yasaları, Ukrayna yanlısı tutum sergileyen Ukrayna vatandaşlarına karşı baskı uygulamak için kullanıyor, ayrıca Kırım Tatarlarına etnik ve dini temele dayanan ayrımcılık yapıyor. Biz devlet ve insan hakları savunucuları olarak, bu baskıları etnik temele dayanan baskı olarak sınıflandırıyoruz.” ifadeleri kullandı.

Bilindiği gibi, Rus mahkeme 12 Kasım 2019 tarihinde, Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.


Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Tamila Taşeva
Bunlara da bakın: