Tamila Taşeva: İşgalciler, Ukrayna'nın güneyinde sivilleri kaçırarak işkence yaptı

Güvenlik
Manas
06 Temmuz 2022, 18:01
Manas
06 Temmuz 2022, 18:01

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, işgalci Rus birliklerinin yüzlerce Ukraynalı sivili hasar gören binaların bodrum katlarına kaçırdığını ve işkence yaptığını bildirdi. Taşeva, konuyla ilgili, “Kaç kişinin öldürüldüğünü, kaç kişinin kaçırıldığını kesin olarak bilmiyoruz. Her suç belgelenemez. Ancak bu suçların sistematik bir şekilde geliştiğini görüyoruz.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, 6 Temmuz 2022 tarihinde, BBC News Ukrayna’daki “Herson ve Buça: İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna’nın güneyindeki insanlara işkence yoluyla nasıl öldürüyorlar” başlıklı makalesinde; Rus ordusunun yaptığı soykırım ve suçlarından bahsetti. Aynı zamanda, Rusya’nın Ukrayna topraklarında ve 2014 yılındaki Kırım’da yapmış olduğu suçlara değindi.

İŞGALCİLER, UKRAYNA’DA SİVİLLERİ KORKUTMAK İÇİN HER TÜRLÜ SUÇA BAŞVURUYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, “İşgalciler, örneğin bir sivili bir gün tutuluyor ve serbest bırakılıyor. Bir başka vatandaş aylarca gizli tutabiliyor. Hemen hemen her yerleşim yerinde hapishaneler var. Bunlar, insanların yasa dışı bir şekilde gözaltına alındığı binalar, devlet kurumlarıdır. Burası Herson’daki gözaltı merkezi, Kahovka’daki polis karakolları ve Geniçesk’teki 17 numaralı mesleki teknik okulu ve diğer binaların bodrum katlarıdır.” ifadesini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.