Tamila Taşeva: Esir değişiminde kaç Kırım Tatarının serbest bırakılacağı henüz bilinmiyor

Haberler
Elvina Khalilova
19 Şubat 2020, 09:45
Elvina Khalilova
19 Şubat 2020, 09:45

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Tamila Taşeva, Kıyiv’de gerçekleştirilen Kırım’ın işgaline son verilmesi konusundaki basın toplantısında konuştu. Taşeva, Ukrayna ile Rusya arasında yapılacak olan sıradaki esir değişiminde kaç Kırım Tatarının serbest bırakılacağının belli olmadığını bildirdi. 

Tamila Taşeva konuyla ilgili açıklamasında, “Listeye yeni isimler eklenmedi, kimse de kaldırılmadı. Cumhurbaşkanının Ofisinin elinde siyasi sebeplerden yargılanan kişilerin tam listesi vardır. Esir değişimi konusunda müzakereler devam ediyor. Bunun sadece Ukrayna tarafına değil Rusya tarafına da bağlı olduğunu anlamalıyız. Kaç Kırım Tatarının veya kaç Ukraynalının serbest bırakılacağını bilmiyoruz. Ama inanın ki, Cumhurbaşkanı ve bunun üzerinde çalışan tüm takım çok yoğun çalışıyor. Uzlaşmanın ne zaman olacağını da kimse söyleyemiyor.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca, Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Taşeva sözlerine, esir değişimi üzerindeki çalışmalara Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve insan hakları örgütlerinin de aktif olarak katıldığını ekledi.