Taliban, Afganistan'da ulusal bayrağın kaldırılmasına karşı çıkan kalabalığın üzerine ateş açtı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ağustos 2021, 18:41
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ağustos 2021, 18:41

Pazar günü Kabil’i ele geçirerek Afganistan’ın yönetimini fiilen devralan silahlı terör örgütü Taliban, Afganistan Bağımsızlık Günü anmalarında ulusal bayrağın kaldırılmasına karşı çıkan yüzlerce kişinin üzerine ateş açtı.

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, dün düzenlediği basın toplantısında, ele geçirilen Afganistan’ın bayrağının değiştirilip değiştirilmemesi konusundaki kararı kurulacak hükumetin vereceğini açıklamasının ardından, ülkedeki şiddet ve gerilim artarak sürüyor. Afganistan’ın başkenti Kabil’in doğusundaki Nangarhar’ın vilayet merkezi Celalabad’da, 19 Ağustos 1919’da İngiliz hakimiyetinin son bulmasının yıl dönümü kutlamaları için yüzlerce kişiden oluşan bir kalabalık toplandı. Associated Press’in aktardığına (AP) göre, araçlar eşliğinde ellerinde Afgan ulusal bayrağıyla yürüyüş düzenleyen kalabalığın astığı bayraklar silahlı terör örgütü Taliban güçlerince indirildi.

Afganistan'da Taliban bayrak yürüyüşünde kalabalığın üzerine ateş açtı

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

AA’nın bugün aktardığı habere göre de taraflar arasında gerilimin hızla tırmanmasının ardından Taliban güçleri kalabalığın üzerine ateş açtı. Bir sağlık yetkilisi söz konusu olayda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını bildirdi. El Cezire ise olayda en az 3 kişinin öldüğünü, 10’dan fazla kişinin yaralandığını açıkladı.