Tahran'da üçlü zirve: Türkiye, Rusya ve İran liderleri bir araya gelecek

Haberler
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 14:10
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 14:10

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile üçlü zirvede buluşacak. 19 Temmuz 2022’de Tahran’da bir araya gelecek olan liderler, Suriye konusunu ele alacaklar. Öte yandan, ikili görüşme çerçevesinde Erdoğan ve Putin’in Ukrayna’da Rusya’nın başlattığı savaş kapsamında konuları ele alacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından Kremlin yönetimi, yakın bir zamanda Rusya ve Türkiye arasında zirve yapılacağını belirtmişti. Bu bağlamda; Türkiye, Rusya ve İran arasında 19 Temmuz 2022’de üçlü zirve yapılacak.

ERDOĞAN PUTİN’LE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü telefon görüşmesinde Putin ile Ukrayna-Rusya Savaşını, Karadeniz’den dünya kamuoyuna sevkiyat yapılması için açılacak tahıl koridoru ve küresel gıda krizi üzerinde durmuştu.

Diğer taraftan, Ukrayna tahılının dünya pazarına açılması için başlatılan tahıl koridoru girişimi için süreç yarın başlıyor. Reuters’ın aktardığı habere göre, yarın İstanbul’da görüşme gerçekleşecek. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı.