Ukrayna limanlarından tahıl yüklü ilk geminin seyre başlaması için koordine faaliyetleri sürüyor

Ekonomi
qha muhabir
25 Temmuz 2022, 15:43
qha muhabir
25 Temmuz 2022, 15:43

Milli Savunma Bakanlığı, Rus ablukası nedeniyle Ukrayna limanlarında bekletilen tahılın güvenli şekilde küresel piyasaya ulaştırılması için çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 24 Temmuz 2022 tarihinde, Rus ablukası nedeniyle Ukrayna limanlarında bekletilen tahılın emniyetli bir şekilde küresel piyasaya ulaştırılması için İstanbul’da teşkil edilen Koordinasyon Merkezinde çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın güvenli şekilde dünya ülkelerine ulaştırılması için İstanbul’da teşkil edilen Müşterek Koordinasyon Merkezinde çalışmalar sürüyor. Tahıl yüklü ilk geminin Ukrayna limanlarından en kısa zamanda seyre başlamasına yönelik koordine de devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Rus ablukası altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti, 22 Temmuz’da bir kez daha Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin katıldığı kritik bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Toplantıda, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalanmış ve tahıl koridoru planının icrası ve denetimi için İstanbul’da müşterek koordinasyon merkezi kurulması kararlaştırılmıştı.