Tahıl krizinin çözümü için Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında "kırmızı hat" kuruldu

Güncel
qha muhabir
15 Haziran 2022, 17:07
qha muhabir
15 Haziran 2022, 17:07

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın neden olduğu tahıl krizinin çözümü için tarafları arasında “kırmızı hat” diplomasisi başlattı.

Rus ablukası altına alınan Ukrayna limanlarından gıda yüklü gemilerin çıkamaması sebebiyle, dünya çapında hububat krizi yaşanıyor. Mayınlar ve çatışmalar, sorunun çözümünü zora sokuyor. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamaya göre meselenin çözümü için Milli Savunma Bakanlığı harekete geçti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus ve Ukraynalı mevkidaşları arasında geçen hafta bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hulusi Akar önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ardından da Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile yaptığı görüşmede, insani durumlar daha da kötüleşmemesi için bir an önce ateşkesin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

GENERAL RÜTBESİNDE GÖREVLİLER İLETİŞİM İÇİNDE OLACAK

Görüşmelerde Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesi konusu görüşüldü. Söz konusu durumun diğer coğrafyalardaki ülkelere de olumsuz etkisi olduğu belirtilen görüşmelerde, konuyu daha yakından ele almak ve sorunun çözümüne ulaşmak için için savunma bakanlıklarından birer personelin görev görevlendirildi. General rütbesinde olduğu öğrenilen görevliler arasında sorunun çözümü için doğrudan iletişim açık tutulacak.

Bakan, olası mayınların temizlenmesi, tahıl gemilerinin limandan çıktıktan sonra belirli koridorlardan toplanma bölgesine girinceye kadar Ruslar tarafından eşlik edilmesi, ondan sonra da güvenliklerinin Türk unsurları tarafından sağlanması yönünde teknik çalışmaların devam ettiğini belitti.

Tahıl krizinin bir an önce sonlandırılmasını istediklerini belirten Akar, “Hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda umutluyuz” şeklinde konuştu.