Tahıl koridoruyla ilgili ilk toplantı, Türk ve Rus generaller tarafından Moskova’da gerçekleşti

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 16:27
qha muhabir
22 Haziran 2022, 16:27

Türk ve Rus generallerin açılması planlanan tahıl koridoruyla ilgili ilk toplantısı Moskova’da gerçekleşti. Toplantının ardından, Mariupol’de bekletilen Türk gemisi limandan ayrıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 21 Haziran 2022 tarihinde bir askeri heyet, gıda krizinin çözümü, Ukrayna limanlarında bekletilen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı’nda kalan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçakların ülkeye ulaşması gibi konuları görüşmek üzere Moskova’ya gitti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (Oleksii Reznikov) ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı görüşmelerden sonra üç ülke arasında “kırmızı hat” diplomasisi kurulmuştu.

DÖRTLÜ TOPLANTI TÜRKİYE’DE DÜZENLENECEK

Toplantıda öncelikle tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi görüşüldü. Sorunun çözümü için Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında görüşme yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile yapılacak görüşmelerden sonra gelecek haftalarda Türkiye’de dörtlü toplantı düzenlenmesi bekleniyor.

TÜRK GEMİSİ UKRAYNA LİMANINDAN AYRILDI

Moskova’daki toplantının bitiminden sonra, ilk somut sonuç olarak, Ukrayna limanında uzun süredir bekletilen Türk gemisi limanından ayrıldı. “Azov Concord” isimli bu gemi Rus ordusu kontrolündeki Ukrayna limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.

“GIDA KRİZİ SUNİ BİR KRİZ, BUNU RUSYA YARATIYOR”

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 21 Haziran 2022 tarihinde HaberTürk ekranlarında gazeteci Sena Alkan’ın sorularını yanıtlayarak, gıda krizinin çözümü ve Ukrayna ile Rusya’nın yeniden müzakere masasına oturma olasılığı konularını değerlendirdi. Gıda krizi ihtimali ve çözüm mekanizmasına ilişkin soruları yanıtlayan Umerov, “Rusya bize bütün Karadeniz’i kapattı, sürekli ateş altındayız. Bugüne kadar 2600 balistik füze attı. Dolayısıyla şu anda limanlarımız kapalı ama eğer güvenilir bir şekilde bize garantiler sunulursa limanları gıda krizini çözmek için açmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Rüstem Umerov, nasıl garantiler istediklerine yönelik açıklamasında, “Bu suni bir kriz. Rusya kendisi bunu yaratıyor. Füzeleri atmazsa, kendi sınırları içine dönerse hiçbir sıkıntı olmaz. Ancak şu anda bizim bütün partnerlerimize söylediklerimiz ‘daha fazla silah sağlasınlar’. Böylece kendimizi güvende hissedersek, Birleşmiş Milletler himayesinde ya da Türkiye Cumhuriyeti himayesinde bir ortak rota oluşturabiliriz. O rotada güvenli bir şekilde limanlara giriş ve çıkışı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.