Tadilat mı tahrifat mı? İşgal edilen Kırım’daki KTMM binası gri sıvayla kaplandı

Haberler
Anife Bilal
20 Mart 2019, 16:03
Anife Bilal
20 Mart 2019, 16:03

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binasının dış cephesinin gri sıvayla kaplandığı bildirildi.

Aniden yapılan sözde “tamiratın” sebebi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 18 Mart 2019 tarihinde işgal edilen Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyaret oldu. Akmescit’in Şmidt sokağında bulunan KTMM binası Putin’in kortejinin geçtiği yol üzerinde bulunduğu için işgalci yönetim vandalların düzenlediği saldırıların sonucunda çeşitli boyalarla kaplanan KTMM binasının dış cephesini sıvayla kapatmaya karar verdiği anlaşıldı.


Bilindiği gibi KTMM binası Rus işgalinden sonra düzenli olarak vandalların saldırısına uğruyor.

İŞGALCİLER KTMM BİNASINA EL KOYDU

16 Eylül 2014 tarihinde sabah saatlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenlemiş ve arama yapmıştı.

Daha sonra Kırım Tatar Milli Meclis binasına gelen 20 FSB ve polis görevlileri, KTMM ve Kırım Vakfı çalışanlarının 24 saat içinde KTMM binasını terk etmemesi durumunda güç ve şiddet kullanarak oradan zorla çıkarılacağını bildirmiş, KTMM binasının her hâlükârda mühürleneceğini belirtmişti. Söz konusu tehditten sonra Kırım Tatar Milli Meclis üyeleri KTMM binasını boşaltmış ve işgalciler binayı mühürlemişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ekim 2018’de Kremlin kontrolündeki yönetimin düzenlediği sözde “Kırım Müslümanları Kurultayı” toplantısında işbirlikçiler Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Kırım’daki mülkiyetine el koyma kararı almıştı.