Tacikistan elektrik ihracatında rekora koşuyor

30 Ekim 2019, 23:23

Tacikistan, ocak-eylül döneminde Özbekistan, Afganistan ve Kırgızistan’a, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artışla 85,3 milyon dolarlık elektrik ihraç etti.

Tacikistan, yılın dokuz ayında Özbekistan, Afganistan ve Kırgızistan’a 85,3 milyon dolarlık elektrik ihracatı gerçekleştirdi. Elektrik Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Tacikistan’ın ocak-eylül döneminde Özbekistan, Afganistan ve Kırgızistan’a sattığı elektrik enerjisi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artış gösterdi.

GEÇEN SENE 77 MİLYON DOLAR GELİR ELDE ETMİŞTİ

Bu dönemde Tacikistan, komşu ülkelere 2,8 milyar kilovatsaat elektrik ihraç ederken, bundan 85,3 milyon dolar gelir elde etti. Söz konusu dönemde, ülkedeki elektrik enerjisi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artışla 15,7 milyar kilovatsaat oldu. Tacikistan, yıl sonuna kadar komşu ülkelere 3,5 milyar kilovatsaat elektrik ihraç etmeyi planlıyor. Tacikistan’ın sattığı bir kilovatsaat elektrik için Afganistan 4,11 cent, Özbekistan ise 2 cent ödüyor.Geçen yıl, 19,7 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üreten Tacikistan; Afganistan, Özbekistan ve Kırgızistan’a sattığı toplam 2,4 milyar kilovatsaat elektrikten 77 milyon dolar gelir elde etmişti.

elektrik ihracatı
rekor
TACİKİSTAN
Bunlara da bakın: