TABİP ile Türkiye ve Ukrayna arasında akademik ve bilimsel iş birliği

16 Şubat 2020, 10:18

Yunus Emre Enstitüsünce yürütülen Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) Uzmanı Furkan Koca, “Ukrayna’daki üniversitelerle Türk akademisi arasında bir köprü olacağız. Akademisyenlere ve öğrencilere ülkemizin akademik ve bilimsel potansiyelini tanıtacağız.” dedi.

TABİP’e ilişkin Ukrayna’da temaslarda bulunan Koca, yaptığı açıklama ile başkent Kıyiv’deki üniversitelerle görüşmelerde bulunduklarını belirtti.

Furkan Koca, akademik ve bilimsel iş birliğinin yanında akademik alanda Türkiye’nin uluslararası tanınırlığını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

TÜRKİYE VE DÜNYADA 50’DEN FAZLA ÜNİVERSİTE İLE İŞ BİRLİĞİ

Koca, Ukrayna’nın önemli üniversitelerini projeye eklemeye yönelik çalışmalarına değinerek “Dünyada Geothe Enstitüsü, Konfüçyüs Enstitüsü, British Council gibi kurumlar, ülkelerinin dilini, kültürünü, sanatını ve aynı zamanda bilimini de tanıtıyor. TABİP ekibi olarak, bilim diplomasisi faaliyetleri yürüterek, Türkiye’nin akademik ve bilimsel etkileşim stratejilerini oluşturarak yönlendirmeyi ve bu alandaki potansiyelini dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Türkiye ile dünyadaki akademik ve bilimsel çevreleri buluşturarak yeni iş birlikleri ve projeler geliştirmek, ülkemize bilgi transferi sağlamak, nitelikli insan kaynağının ve katma değeri yüksek üretimin artırılmasına katkı sağlamak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.” dedi.

Türkiye ve dünyada şimdiye kadar 50’den fazla üniversite ile iş birliği yaptıklarını ifade eden Koca, “Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya bütün bölgelerde projelerimiz ve iş birliklerimiz var. Türkiye’de de önemli üniversiteler, kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak bu ağı genişletmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN BİLİMSEL POTANSİYELİNİ TANITACAĞIZ”

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü, Ulusal Havacılık Üniversitesi, Taras Şevçenko Üniversitesi ve The Academy of Labour, Social Relations and Tourism ile de iş birliği görüşmelerinde bulunduklarını aktaran Koca, “Bu ilişkilerimize protokoller imzalayarak resmiyet kazandırmayı, böylece hem bu üniversiteleri bünyemize katmayı, hem de beraber yeni projeler ve programlar geliştirmeyi hedefliyoruz. Kiev’deki üniversitelerle Türk akademisi arasında bir köprü olacağız. Akademisyenlere ve öğrencilere ülkemizin akademik ve bilimsel potansiyelini tanıtacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Furkan Koca
tabip
Türkiye
Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi
Ukrayna
Yunus Emre Enstitüsü