T.C. Odesa Başkonsolosluğundan seyahat duyurusu: Bunlara dikkat!

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Mart 2019, 14:29
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Mart 2019, 14:29

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna’ya seyahatlerinde, iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği bir çok kolaylık sağlandı. Pasaport yerine yeni çipli kimlik kartlarını kullanılabilmesi bunlardan bir tanesi. Ancak son zamanlarda bazı Türk vatandaşları, belgeleri tam olduğu halde ülkeye girişte sorunlar yaşıyor veya girişlerine izin verilmiyor.

Yaşanan bu durumların artması üzerine Türkiye Cumhuriyeti Odesa Başkonsolosluğu, Ukrayna’ya seyahat edecek Türk vatandaşları için bir seyahat duyurusu paylaştı.

Ukrayna’da toplam kalış süresi, yeterli miktarda döviz bulundurma ve seyahat gerekçesinin vurgulanmasının önemli olduğu belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Sözleşmesi kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi: https://dmsu.gov.ua/en-home/duration-of-stay-calculation.html ).

Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenebilmektedir:

  • Gidiş-dönüş uçak bileti.
  • Beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.
  • Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise 3+5 x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)
  • Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu, arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç İdaresince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

Bununla birlikte giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur.

Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla seyahat ettikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın yukarıdaki hususlara titizlikle özen göstermeleri rica olunur.

Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.

Saygıyla duyurulur.”