Şuşa zaferinin ardından Ermeniler, Hankendi'den kaçışıyor

08 Kasım 2020, 21:08

Azerbaycan ordusu, işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin başkenti Hankendi’ne açılan yoldaki en önemli noktalardan Şuşa’yı tarihi bir zafere imza atarak kurtardı. Şuşa’nın bugün Ermeni işgalinden kurtarılması sonrasında, 28 yıl önce Hankendi’ni işgal ile yerleşen Ermeniler, bugün kitleler halinde şehirden kaçmaya başladı. Çok sayıda Ermeni’nin araçları ile uzun kuyruklar oluşturduğu kaçış görüntüleri sosyal medyada hızlıca yayıldı. İşte o görüntüler…

ERMENİLER, ŞUŞA’YA 5 KM UZAKLIKTAKİ HANKENDİ’Yİ TERK EDİYOR

Ermeniler, Şuşa’nın Azerbaycan Ordusu tarafından kurtarılmasının ardından işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin başkenti Hankendi’ye açılan yoldaki en önemli noktalardan Şuşa’ya 5 km uzaklıktaki Hankendi’yi terk ediyor.

28 YIL SONRA İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycanlı askerler 8 Mayıs 1992 yılından bu yana Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgalinin sonlandırılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 28 yıldır Ermeni işgali altındaki, Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa’nın kurtuluş müjdesini ulusa sesleniş konuşmasıyla bugün duyurdu.

İşte 28 yıl önce Hankendi’yi işgal eden Ermeniler’in, bugün kitleler halinde şehirden kaçışının kayıt altına alındığı o görüntüler:

KARABAĞI’IN KALBİ 28 YIL SONRA KURTARILDI

Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa, Azerbaycan ordusunca 3 taraftan kuşatılmıştı. Tüm cephe hattında kontrolü elinde tutan Azerbaycan ordusunun, Şuşa’yı her an alabileceği bekleniyordu. Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmak için 27 Eylül’den bu yana Ermenistan’a karşı başlattığı operasyonlarda kırk birinci güne girildiğinde; 8 Kasım 2020 itibarıyla Azerbaycan ordusunun 1992’den beri işgal altında olan Şuşa’nın kent merkezini işgalden kurtardığı bildirildi.

Ermeniler
Hankendi
kaçış
Şuşa
Bunlara da bakın: