Şuşa Ermeni işgalinden kurtuldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 12:30
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 12:30

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’ın işgalinin sonlandırılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 28 yıldır Ermeni işgali altındaki, Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa’nın müjdesini ulusa sesleniş konuşmasıyla duyurdu.

Azerbaycanlı askerler 8 Mayıs 1992 yılında Ermeniler tarafından işgal edilen vatan topraklarını geri almayı adım adım sürdürüyor. Azerbaycan ordusu işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin başkenti Hankendi’ye açılan yoldaki en önemli noktalardan Şuşa’yı kurtardı.

KARABAĞI’IN KALBİ 28 YIL SONRA KURTARILDI

Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa, Azerbaycan ordusunca 3 taraftan kuşatılmıştı. Tüm cephe hattında kontrolü elinde tutan Azerbaycan ordusunun, Şuşa’yı her an alabileceği bekleniyordu. Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmak için 27 Eylül’den bu yana Ermenistan’a karşı başlattığı operasyonlarda kırk birinci güne girildiğinde bugün itibarıyla Azerbaycan ordusunun 1992’den beri işgal altında olan Şuşa’nın kent merkezini işgalden kurtardığı bildirildi.

ALİYEV ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASIYLA MÜJDEYİ VERDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün yaptığı uluşa sesleniş konuşması ile ordunun Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Aliyev “28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak” ifadelerini kullanarak “Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık” dedi.