Sürpriz görüşme: Aliyev ve Paşinyan bir araya geliyor

Güncel
Oğuzhan Batur
28 Mart 2019, 16:14
Oğuzhan Batur
28 Mart 2019, 16:14

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yarın Avusturya’nın başkenti Viyana’da görüşeceği öğrenildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev ve Paşinyan’ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının teklifi üzerine 29 Mart 2019 tarihinde Viyana’da Dağlık Karabağ sorununun çözüm süreci kapsamında bir araya geleceği belirtildi.

Aliyev ve Paşinyan, en son 22 Ocak 2019 İsviçre’nin Davos kasabasındaki Ekonomi Forumunda bir araya gelmişti.

ÇEYREK ASIRLIK İŞGAL: KARABAĞ

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor, ancak fiilen Ermenistan tarafından işgal altında bulunuyor.

Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasının ardından Güney Kafkasya cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmasıyla bölgede iki bağımsız devlet arasında kanlı bir savaş başladı. Ermenistan bu süreçte Dağlık Karabağ ve çevresi dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’lik bölümünü işgal etti. 1994’te ateşkes ilan edilmiş olsa da gerginlik bugüne kadar sürdü.

Bazı dönemlerde ateşkesin bozulduğu ve yerel çatışmaların yaşandığı bölge, Kafkasya’nın kriz sahalarından birisi haline geldi. Öte yandan, eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu da birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.