Suriye Türkmenlerinden, Golan Tepeleri tepkisi

Güncel
Oğuzhan Batur
27 Mart 2019, 17:04
Oğuzhan Batur
27 Mart 2019, 17:04

Suriye Türkmen Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıyan başkanlık kararnamesini imzalamasına tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Suriye Türkmen Meclisinin yazılı açıklamasında, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıyan başkanlık kararnamesini imzalaması uluslararası hukuka aykırıdır, dolayısıyla gayrimeşrudur.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Suriye’deki kadim Türkmen yurtlarından biri olan Golan Tepeleri 52 yıldır İsrail işgali altındadır. Bugün de bu topraklar uluslararası hukuka aykırı şekilde gasbedilmeye çalışılmaktadır. Asla unutulmamalıdır ki ‘yaptım, oldu’ tarzındaki dayatmalar, yalnızca ve yalnızca bölgedeki var olan çatışmaları daha da körükleyecektir.”

Açıklamada, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk dünyası ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bu karara karşı durmaya davet edildi. Açıklamada ayrıca “Golan Türkmenlerinin temsilcisi olarak bizler, Suriye Türkmenleri, bu kararı asla tanımıyoruz, tanımayacağız.” ifadesine yer verdi.