Suriye Türkmenlerinden, Barış Pınarı Harekâtı'na destek

Güncel
Oğuzhan Batur
16 Ekim 2019, 15:58
Oğuzhan Batur
16 Ekim 2019, 15:58

Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Ziyad Hasan ve Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, Barış Pınarı Harekatı’ndan beklentileri ve uluslararası tepkiler hakkında Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu.

Hasan, harekatı, “Suriye halkı ve sokağın devrimci güçleri tarafından uzun zamandan beri beklenen bir adım” olarak nitelendirerek, “Uzun zamandır beklenen bu adım, Suriye devriminin büyük sıkıntılar yaşadığı şu dönemde ilaç gibi geldi. Suriye’nin birliği ve tüm coğrafi sınırlarıyla bütünlüğü için tabiri caizse emniyet sibobu olmuştur. Bu yüzden bu harekatı desteklememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Uluslararası kamuoyunun Suriye halkının mücadelesine yönelik tavrını “ihmalkarlık” olarak değerlendiren Türkmen siyasetçi, küresel güçlerin Suriye halkının demokrasi ve özgürlük taleplerine karşı “belli hesapları olduğunu” savundu.

“KÜRT, SÜRYANİ VE ARAPLARIN HAKKINI DA SAVUNUYORUZ”

Harekatın başarıya ulaşması durumunda Suriye Türkmen Meclisi’nin beklentilerine ve bölgedeki etnik unsurlara da değinen Hasan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler, Suriye Türkmen Meclisi olarak Türkmenlerin haklarını savunduğumuz gibi Kürt, Süryani ve Arap kardeşlerimizin de haklarını savunuyoruz ve destekliyoruz. Bizler özgürlük ve insan hakları mücadelesinin öğrencileriyiz. Özgürlük talep eden sadece kendisi için talep edemez, halkın tüm kesimleri için eder. Çünkü bizler gerçekten, tüm kesimlerin refah içinde yaşadığı demokratik bir ülke kurmak istiyoruz.”

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma da “Bizler bölge halkı olarak ülkemize geri dönecek ve Kürt, Arap kardeşlerimizle yüzlerce yıl olduğundan daha iyi bir şekilde beraber yaşayacağız.” dedi.