Suriye sınırında son gelişmeler: Barış Pınarı Harekâtı'na adım adım!

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2019, 13:31
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2019, 13:31

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye için tehdit unsuru oluşturan terör örgütlerine yönelik planlanan operasyon sinyalinin ardından, Hava Kuvvetleri Komutanlığının bölgeye en yakın hava üssü olan Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığında hareketli anlar yaşanmaya başladı.

DİYARBAKIR’A SAVAŞ UÇAĞI TAKVİYESİ YAPILDI

Türkiye’nin Suriye kuzeyindeki terör örgütlerini yok etmek için hazırlığını yaptığı Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon için Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığına savaş uçağı takviyesi yapılmaya başlandı. Öte yandan, bölgede görev yapan personelin, izinlerinin kaldırıldığı duyuruldu.

TSK, 150 ARAÇTAN BÜYÜK KONVOY GÖNDERDİ

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri), Akçakale sınırına askeri araç ZPT’ler (Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve
tank dahil 150 araçtan büyük bir konvoy gönderdi.

14 BİN ÖSO ASKERİ TÜRKİYE’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI

14 bin ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) askeri ağır silahlarıyla birlikte Türkiye’ye doğru yola çıktı.

CİZRE SINIRINDA ”ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ” İLAN EDİLDİ

Karkamış’tan Cizre sınırına kadar, 5 km derinlikteki tüm alanlar ”Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.

OPERASYONA ADIM ADIM…HAVA ÜSSÜNDE TURUNCU ALARM!

Hava üssünde turuncu alarm verilirken, ikinci bir emre kadar izinlerin kaldırıldığı bildirildi. Pilotların her an harekete geçecek şekilde hazır olduğu hava üssüne Balıkesir ve Amasya Merzifon’dan 10 adet takviye savaş uçağı gönderildi.

Güvenlik kaynakları, Türkiye’nin değişik bölgelerinde bulunan hava üslerinden Diyarbakır’a savaş uçağı takviyesinin devam edeceğini dile getirdi. Diyarbakır 8’inci Ana jet Üs Komutanlığında izinlerin kaldırılmasıyla birlikte personelin her an operasyona hazır şekilde beklediği belirtildi.

TÜRK ASKERİ HAZIR!

Türk Silahlı Kuvvetlerince hudutları ve bölgesinde güvenlik ve istikrarı sağlamak, teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla başarıyla yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının ardından Fırat’ın doğusuna yönelik yeni harekat için de hazırlıklar tamamlandı.