Suriye'den olası bir göç dalgası, sınırların ötesinde karşılanacak!

04 Eylül 2019, 18:04

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, ”Suriye’den yeni bir göç dalgasını sınırlarımız ötesinde karşılayacağız, ilgili birimlerimizin hazırlıkları bu yöndedir.” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, düzenlediği bakanlık faaliyetleriyle ilgili aylık basın bilgilendirme toplantısında 2019 ağustos ayında hem terör örgütünün kırsal alandaki faaliyetlerinin hem de düzensiz göç hareketliliğinin iklim imkanları dolayısıyla artabilme ihtimali olduğuna işaret etti.

BİR AYDA 47 BİN DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Düzensiz göçle mücadele kapsamında geçen ay denizlerde 8 bin 430, toplamda da 47 bin 316 düzensiz göçmenin yakalandığını, 761 organizatörün de gözaltına alındığına işaret eden Çataklı, “Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri devam ediyor. Bu konudaki güncel rakam, 352 bin 52. Yine geçici koruma kapsamında kayıt altında bulunan Suriyelilerin son rakamı da 3 milyon 657 bin 694.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DAKİ SURİYELİLER KONUSU

İsmail Çataklı, 12 Temmuz 2019’dan itibaren Bakanlığın talimatları doğrultusunda İstanbul Valiliğinin başka illerde kaydı olup İstanbul’da yaşayan veya hiç kaydı olmayan Suriyelilerle ilgili olarak da bir çalışma başlattığını belirtti.

KAYDI OLMAYANLAR KAMPLARA SEVK EDİLDİ

Çataklı, bugüne kadar hiç kaydı olmayan 4 bin 606 Suriyelinin İstanbul’dan kamplara sevk edildiğini, İstanbul’da bulunup başka illere kayıtlı olan yaklaşık 35 bin kişiye karşılık gelen 9 bin ailenin İstanbul dışından kayıtlı oldukları illere gittiklerini söyledi.

SURİYE’DEN GELECEK OLASI BİR GÖÇ DALGASI

Çataklı, “İdlib’de yaşanan olaylardan dolayı yeni bir göç dalgası gündeme geldi. Bununla ilgili Bakanlığın aldığı bir tedbir var mı?” sorusu üzerine rejimin saldırılarının yoğunlaşması dolayısıyla İdlib’in güneyinden kuzeyine doğru bir göç hareketi yaşandığını, Türkiye’nin her kademede her tür enstrümanı kullanarak, bu sorunun çözülebilmesi, orada daha fazla insani dramın yaşanmaması için gayret gösterdiğini ifade etti.

Çataklı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınırımızda yaşanan bir hadise. Dolayısıyla oradaki durumun ciddiyetinin farkındayız, ciddi bir riskle karşı karşıya olduğumuzu da biliyoruz. Bu sebeple gerek AFAD Başkanlığımız gerek Göç İdaremiz gerekse Hatay Valiliğimiz olabilecek göç dalgalarına karşı gerekli planlamalarını gerekli hazırlıklarını yaptı. Temel stratejimiz, her koşul altında yeni bir göç dalgasını sınırlarımızın ötesinde karşılayacağız. İlgili birimlerimizin hazırlıkları bu yöndedir. Tabii bunu hiç bir şekilde temenni etmiyoruz, bir an evvel orada istikrarın sağlanmasını, bir çözüm üretilmesini, insanların daha fazla mağdur olmamasını özellikle istiyoruz.”

göç dalgası
Suriye
Bunlara da bakın: