“Suriye’deki bir mülteci kampında yaklaşık olarak 100 Ukrayna vatandaşı kadın ve çocuk bulunuyor”

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 10:16
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 10:16

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Hol mülteci kampında yaklaşık olarak 100 Ukrayna vatandaşı kadın ve çocuğun bulunduğunu açıkladı.

Mart 2019’da yazdığı bir makalede, son zamanlarda çeşitli sebeplerden ötürü çocuklarıyla birlikte Suriye’de bulunan Ukrayna vatandaşlarından kendisi ve KTMM adresine birçok başvuru geldiğini daha önce de ifade ettiğini hatırlatan Çubarov, “Yazıma gelen cevaplar sayesinde Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve şu anda 70 bin mülteciyi barındıran El Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşları kadın ve çocukların (yaklaşık 100 kişi) listesini oluşturmaya başardık.” diye belirtti.

Çubarov Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden Suriye’ye giden kadın ve çocukların, Ukrayna’dan yardım beklediğini ifade ederek, “Geçen hafta, Suriye’de zor şartlarda bulunan Ukrayna vatandaşlarının ülkelerine geri getirilmesi sorununu çözmek için Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından özel çalışma grubu oluşturuldu. Grubun başına Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv getirildi.” diye bildirdi.

Bunun dışında, Çubarov Suriye’de mülteci statüsünde bulunan Ukrayna vatandaşlarının hakkında bir bilgiye sahip olanların, Chubarov.Refat@rada.gov.ua e-mail adresine bilgi göndermelerini istedi.