Sürgündeki Tataristan Hükumeti Başbakanı Rafis Kaşapov, Kırımoğlu’nun doğum gününü kutladı

14 Kasım 2020, 16:28

Sürgündeki Bağımsız Tataristan Hükumeti Başbakanı, Özgür İdil-Ural Hareketinin kurucularından Milletvekili Rafis Kaşapov (Kashapov), Kırımoğlu’nun 77. yaşını kutladı. Kırımoğlu’nun yeni yaşını kutlama mesajı yayımlayan Kashapov, “Biz Kazan ve Kırım Tatarları sadece Türk halklarına ait olmakla değil, aynı zamanda ortak bir tarihi kaderle de birleştik.” dedi.

Londra’da, Sürgündeki Bağımsız Tataristan Hükumeti Başbakanı, Polonya’daki Özgür İdil-Ural Hareketinin temsilcisi Kaşapov, 13 Kasım 2020 tarihinde Facebooküzerinden yayımladığı bir mesaj ile Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 77. yaşını kutlayarak Kırım Tatarlarının milli mücadelesinin simgesi olduğunu vurguladı.

Kaşapov’un “Mustafa Aga 77 yaşında!”başlığıyla yayımladığı mesajında yer alan ifadeler şöyle:

“Mustafa Aga, Kırım Tatar halkının hakları için mücadelenin simgesiydin ve halkının hakları için mücadeleye hala devam ediyorsun.

“ORTAK TARİHİ KADERLE BİRLEŞTİK”

Bir insan hakları savunucusu, politikacı ve devlet adamı ve ayrıca Ukrayna Parlamentosu’nun bir yardımcısı, birkaç düzine yasa tasarısının yazarı, Ukrayna Konseyi’nin komite ve alt komiteleri başkanı, PACE delegasyonu üyesisiniz. Türk dünyasının saygın ve değerli liderlerinden biri olan sizlerle biz Kazan ve Kırım Tatarları sadece Türk halklarına ait olmakla değil, aynı zamanda ortak bir tarihi kaderle de birleştik.

Kırım, İdil-Urallar, Sibirya ve Kafkas halkları bağımsızlığa hazırlanmalı, eğer Rusya’nın mevcut saldırgan politikası devam ederse, Moskova yakın bir çöküşe hazır olmalı ve belki de bu devletin çöküşünü bekliyor.

“TÜRKİYE TÜRK HALKLARININ HAMİSİ ROLÜNÜ ÜSTLENDİ”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geleneksel olarak Ukrayna’nın sadece Donbas’ta değil, Kırım’da da kontrolü yeniden sağlama hedefini destekliyor. Dünyanın tüm Türk halklarının hamisi rolünü üstlenen Ankara, Azerbaycan’ın egemenliğini koruyan Kırım Tatarları ve Azerbaycanlıların diasporasıyla da aktif olarak çalışıyor.

“KIRIM İŞGALCİLERDEN KURTARILACAK”

Her Şeye Gücü Yeten’in (Allah’ın) iradesine göre, hiç şüphesiz Kırım işgalcilerden kurtarılacak, Kırım Özerk Cumhuriyeti demokratik Ukrayna’nın bir parçası olarak yeniden kurulacak.

Kırımoğlu
Rafis Kaşapov
Rafis Kashapov
Bunlara da bakın: