Sürgündeki Doğu Türkistan Hükumeti: Pekin Kış Olimpiyatları yasaklanmalı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
04 Haziran 2021, 14:29
Ömer Cihad Kaya
04 Haziran 2021, 14:29

Doğu Türkistan’ın Sürgündeki hükumeti, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının iptal edilmesi ve yasaklanmasına yönelik bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Çin yönetimi, “Doğu Türkistan bölgesinde yoğunlaşan insan hakları ihlallerine son vermeli” denildi.

Doğu Türkistan’a yönelik sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına devam eden Çin yönetimi, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı gerçekleştirecek. Doğu Türkistanlılar, ağır insan hakları ihlali işleyen Çin’in bu olimpiyatı yapmasına karşı bir tavır aldı. Sürgündeki Doğu Türkistan Hükumeti de, “Pekin Kış Olimpiyatları Yasaklanmalı” diyerek bu kampanyaya destek oldu.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VERİLMELİ”

İşte, Sürgündeki Doğu Türkistan Hükumetinden yapılan açıklama:

“Etnik soykırım ile suçlanan Çin Halk Cumhuriyeti, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın yapılması yasaklanarak cezalandırılmalıdır. 04-20 Şubat 2022 tarihlerinde 90 ülkenin katılımı ile Pekin’de düzenlenmesi kararlaştırılan 2022 Kış Olimpiyatları Pekin yerine olimpiyatlara talip olan Kazakistan’ın eski başkenti Alma-Atı şehrinde düzenlenmelidir. Amerika, Kanada, Hollanda tarafından ‘etnik soykırım’ yapmakla suçlanan Pekin Hükümeti’nin resmi adıyla Olympic Winter Games olarak bilinen 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olması insani açıdan uygun değildir. Onlarca ülke tarafından insanlık suçu işlediği iddia edilen bir ülkede eğlenceye dayalı bir etkinliğe izin verilmesi spor ahlakı açısından da doğru değildir.

Pekin yönetimi; 180’den fazla insan hakları örgütünün Çin’in insan haklarını ihlallerini protesto etmek için Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi çağrısını dikkate almalıdır. Pekin yönetimi, eğer huzurlu şekilde kış olimpiyatlarını düzenlemek istiyorsa;

1. Doğu Türkistan bölgesinde yoğunlaşan insan hakları ihlallerine son vermeli,

2. Sözde eğitim merkezi adı verilen ceza ve toplama kamplarını kapatmalı,

3. Diasporadaki Uygurların (Kazak, Kırgız, Özbek ve Tatarların) yakınları ile iletişim kurmasına ve görüşmelerine izin vermeli

4. Dini inançlara ve milli ritüellere getirilen yasak ve kısıtlamalar kaldırılmalı,

5. Yargısız infazlara, ırk ayrımcılığına son vermeli, etnik haklara saygı göstermeli 2021 yılı Eylül ayına kadar Doğu Türkistan bölgesinde arzu edilen normalleşme ve insanca yaşam ortamı sağlanmadığı takdirde, ülkeleri Kış Olimpiyatları’nı boykot etmeye veya etkinliğin Pekin’de düzenlenme kararını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Gerekirse bu etkinliğin Olimpiyatlara talip olan Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da düzenlenmesi için Olimpiyat Komitesi’ni karar almaya çağırıyoruz.