Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir tutuklandı

Güncel
_QHA Ankara
12 Nisan 2019, 23:56
_QHA Ankara
12 Nisan 2019, 23:56

Sudan’da, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in 30 yıllık iktidarı 22 Şubat’ta başlayan halk ayaklanması sonucunda ordunun yönetime el koyması sonuçlandı. Ordunun darbe ile görevinden aldığı Ömer El-Beşir tutuklandı.

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Devlet Başkanı Ömer-el Beşir’in tutuklandığını ve 3 ay olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi. Anayasanın askıya alındığı ve ülkeyi 2 yıl boyunca Askeri Konsey’in yöneteceği duyuruldu. Ülke genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı da getirildi.

Ordu, protestolarla sarsılan ülkede yönetime el koydu, 3 aylık olağanüstü hal ilan edildi, hava sahası kapatıldı. Geçiş döneminin ardından seçime gidilecek. Ülke genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı da getirildi.

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Ömer el-Beşir’in gözaltına alındığını açıkladı. Ülke 2 yıl boyunca Askeri Konsey ile yönetilecek.

Sudan Savunma Bakanı, anayasa çalışmalarının askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini açıkladı. Sudanlı aktivistler ise Savunma Bakanı Avad bin Avf’a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu. Göstericiler ve Meslek Erbabı Birliği, ordunun açıklamasını reddettiklerini ve gösterilere devam edeceklerini açıkladı.


Ömer el-Beşir’in 30 yıllık iktidarı askeri darbe ile son buldu. Ordu önce koltuktan indirdiği Beşir’i tutukladı.

Hartum Uluslararası Havalimanında uçak seferleri durdurulurken gelen uçakların inişine izin veriliyor.