Sudan'da darbe girişimi: Tutuklanan başbakanın yeri bilinmiyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2021, 12:09
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2021, 12:09

Sudan’da bir ay arayla yeni bir darbe girişimi yaşandı. Sudan’da bir grup asker Başbakan Abdullah Hamduk’un evini kuşattı ve zorunlu ikamete aldı. Darbe girişiminin ardından ülkede internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşandığı öğrenildi. Sudan Enformasyon Bakanlığı, “Başbakan Abdullah Hamduk, darbeyi reddettiği için tutuklandı ve bilinmeyen bir yere nakledildi” açıklaması yayımladı.

Sudan’da 2019’da devlet başkanı Ömer el-Beşir’in yönetimden indirilmesinin ardından uluslararası kamuoyunun gündemine bomba gibi düşen yeni bir gelişme yaşandı. Sudan kabinesinin büyük çoğunluğu ve hükumet yanlısı partilerin genel başkanları, bugün askeri güçler tarafından gözaltına alındı. Reuters, halkın sokağa döküldüğünü ancak Sudan ordusu ve paramiliter güçlerin Hartum’un çeşitli noktalarında konuşlanarak hareketi kısıtladığını aktardı.

RADYO VE TELEVİZYONU BASTILAR

Merkezi Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan MBC’ye bağlı faaliyet gösteren Al-Arabiya adlı televizyon kanalı, Hartum havalimanının kapatıldığını ve uluslararası uçuşların ertelendiğini duyurdu. Al Hadath TV’nin aktardığı haberde ise Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok’un ev hapsine alındığı ve kimliği belirlenemeyen askeri güçlerin dört bakanı, iktidar konseyinin bir sivil üyesini, birkaç eyaletin valisini ve siyasi parti başkanlarının gözaltına aldığı bildirildi. Başbakan Hamdok’un nerede olduğu bilinmezken, İletişim Bakanlığı, “Başbakan, orduya destek mesajı vermediği için gözaltında tutuluyor” açıklamasını yayımladı. Ordunun Omdurman’daki Sudan Radyo ve Televizyon Kurumu’nu bastığı ve İletişim Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada çok sayıda çalışanın gözaltına alındığı kaydedildi.

DEVLET TELEVİZYONU YAYIN AKIŞINI DEĞİŞTİRMEDİ

Askeri kaynaklardan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı ve Sudan devlet televizyonu normal yayın akışını yapmaya devam ediyor. Reuters kaynakları başkent Hartum’da internet erişiminin kesildiğini bildirdi.
Sudan Başbakanlık Direktörü Abdül Fettah el-Burhan, “Ülkenin doğusundaki krizden faydalanan ordu bunu kullanarak darbe yaptı” açıklamasında bulundu.

SUDAN’DA PEŞ PEŞE DARBE GİRİŞİMİ

Sudan’da, eski devlet başkanı Ömar el-Beşir’in Nisan 2019’da iktidardan indirilmesinden sonra Eylül ayında da bir darbe girişimi yaşanmıştı. aylarca süren protesto gösterilerinin ardından Ömer el-Beşir iktidardan indirilerek tutuklanmıştı.