Stoltenberg: “Rus saldırganlığına karşılık olarak Karadeniz’deki askeri varlığımızı büyüttük”

Güncel
Anife Bilal
25 Mart 2019, 14:31
Anife Bilal
25 Mart 2019, 14:31

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Karadeniz’de sergilediği saldırganlığa karşılık olarak NATO’nun bölgedeki askeri varlığını büyüttüğünü ifade etti.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, “Karadeniz hem NATO, hem de Gürcistan için çok önemli. Hepimiz gördüğümüz şeylerin farkında olmalıyız. Kırım’ın yasa dışı işgalinden sonra Rusya Karadeniz bölgesini büyük ölçüde askerileştirdi. Bunun dışında Rusya’nın Azak Denizi ve Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna gemilerine karşı sergilediği saldırganlığı da gördük. Buna karşılık olarak NATO Karadeniz’deki varlığını büyüttü. Ayrıca Karadeniz bölgesindeki güvenlik sorunlarının üstesinden gelme konusunda Gürcistan ile birlikte çalışıyoruz.” diye konuştu.

NATO’nun Karadeniz’de gemileri bulunduğunu ve buradaki faaliyetlerini güçlendirmeye devam ettiğini anlatan Stoltenberg, “Burada Karadeniz’de kıyısı olan ülkelere, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’ya büyük önem veriliyor.” diye konuştu.

Gürcistan’ın mutlaka NATO üyesi olabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Stoltenberg, “Umarım sizi yakında NATO’da selamlarım.” ifadelerini kullandı.