Stoltenberg: "NATO, Türkiye-ABD anlaşmasından memnun"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
19 Ekim 2019, 16:28
Mehmet Berk Yaltırık
19 Ekim 2019, 16:28

NATO Genel Sekreteri Jenst Stoltenberg ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, 18 Ekim 2019’da gerçekleştirilen basın toplantısında Bakan Pompeo’nun Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna ilişkin vardıkları anlaşmaya dair NATO Kuzey Atlantik Konseyi’ne bilgi verdiğini belirtti.

Suriye’de sahada bulunan iki NATO müttefikinin anlaşma sağlamasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek bu gelişmenin bölgedeki gerginliği azaltacağını ifade etti.

Türkiye’ye yakın zamanda gerçekleştirdiği resmi ziyarete atıfla, Türkiye’nin istikrarsız bir bölgede yer almasından hareketle güvenlik kaygıları olduğuna, terör saldırılarına maruz kaldığına dikkat çekti. Ayrıca aynı zamanda çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yaptığını da hatırlattı.

POMPEO’DAN AVRUPA ÜLKELERİNE ÇAĞRI

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo DA Türkiye’deki görüşmeleri hakkında NATO’yu bilgilendirdiğini söyleyerek, terör örgütü DAEŞ’le mücadele ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına binaen Suriye’deki siyasi süreç için ortak çalışmaları sürdürmek gerektiği açıklamasında bulundu.

Anlaşma bölgesinden YPG’lileri geri çekmek için yoğun koordinasyon gerektiğini söyleyen Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden önce milyonlarca insanın Suriye’de öldüğünü hatırlatarak Türkiye’nin ağır bir yük altında bulunduğunu, Avrupalı ülkelerin buna nasıl katkı sağlayacaklarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.