Stoltenberg: NATO, Kırım'daki eylemleri nedeniyle Rusya ile ilişki stratejisini değiştirmelidir

Haberler
Anife Bilal
10 Mart 2021, 11:37
Anife Bilal
10 Mart 2021, 11:37

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Kırım ve Donbas’taki eylemlerini dikkate alarak İttifak’ın Rusya ile olan ilişki stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Stoltenberg, yeni stratejinin en yakın zamanda geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 9 Mart 2021 tarihinde Stanford Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Rusya’nın son yıllarda sergilediği saldırgan eylemlerine dikkat çekti. Stoltenberg, bu sebepten dolayı NATO’nun Rusya ile var olan ilişki stratejisini değiştirmesi gerektiğini belirtti.

BİR SONRAKİ ZİRVEDE RUSYA KARARI VERİLECEK

NATO ile Rusya arasındaki ilişki stratejisini değerlendiren Stoltenberg, “Önceki konseptte stratejik iş birliği yönünde ilerlediğimiz belirtilmişti. Ancak bu, Kırım, Donbas ve Rusya’nın başka saldırgan eylemlerinden önceydi… Bu yüzden NATO üye ülkeleri liderleri bu sene Brüksel’de bir araya geldiği zaman yeni bir stratejik konsept geliştirme ihtiyacı konusunda anlaşacaklarını ve gelecek yıl yapılacak bir sonraki zirvede bu konuda nihai olarak anlaşacaklarını umuyorum.” dedi.

Daha önce Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadeniz bölgesindeki güvenliğin tüm İttifak üyeleri ve ortakları için çok önemli olduğunu vurgulayarak, NATO’nun Karadeniz’de Rusya hakimiyetinin kurulmasına izin vermeyeceğini belirtmişti.