Stoltenberg: NATO Karadeniz’de Ukrayna ve Gürcistan’la olan iş birliğini artıracak

Haberler
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 16:23
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 16:23

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadeniz bölgesinin İttifak için stratejik öneme sahip olduğunu ifade ederek NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan ile olan iş birliğini artıracağını belirtti. Ayrıca Stoltenberg, NATO’nun Karadeniz bölgesindeki önemli varlığını sürdüreceğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün yaptığı açıklamada, İttifak müttefiklerinin Ukrayna ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının katılımıyla Karadeniz bölgesindeki ortaklarla siyasi ve pratik işbirliği yönlerini görüşmeyi planladığını bildirdi. Stoltenberg ayrıca işgal altındaki Kırım yarımadasını aktif olarak askerileştirmeye devam eden Rusya’nın davranışına yanıt olarak NATO’nun Karadeniz bölgesinde güvenliği güçlendirmek için Ukrayna ve Gürcistan’a sağladığı desteği artıracağını vurguladı.

NATO KARADENİZ’DE VARLIĞINI SÜRDÜRECEK

NATO Genel Sekreteri, “Karadeniz bölgesi NATO ve tüm Müttefikler için stratejik öneme sahiptir. Üç NATO üyesi Türkiye, Bulgaristan ve Romanya kıyı ülkeleridir. Değer verdiğimiz ortaklarımız Ukrayna ve Gürcistan ile iş birliği yapıyoruz. Bu nedenle NATO, Karadeniz bölgesinde önemli bir varlığını sürdürerek Ukrayna ve Gürcistan ile olan iş birliğini artıracak.” dedi.

RUSYA’NIN KIRIM’DAKİ İHLALLERİNE YANIT

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna ile Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam ettiğini hatırlattı. NATO Genel Sekreteri ayrıca, işgal altındaki Kırım yarımadasını aktif olarak askerileştirmeye devam eden Rusya’nın davranışına yanıt olarak NATO’nun Karadeniz bölgesinde güvenliği güçlendirmek için Ukrayna ve Gürcistan’a sağladığı siyasi ve pratik desteği büyüttüğünü belirtti.

“SORUNLARI NASIL ÇÖZECEĞİMİZİ KONUŞACAĞIZ”

Stoltenberg, “Çarşamba günü yapacağımız görüşmede bu iki ortak ülkenin dışişleri bakanları ile ilgili sorunları birlikte nasıl çözeceğimizi konuşacağız.” dedi.

NATO’nun en üst düzey karar alma mekanizması Kuzey Atlantik Konseyi, toplantısı dışişleri bakanları düzeyinde 1-2 Aralık 2020 tarihlerinde güvenli bir telekonferans formatında gerçekleştirilecek.