STK ve meslek kuruluşlarına etkinlik yasağı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Ekim 2020, 20:29
Ömer Cihad Kaya
02 Ekim 2020, 20:29

Türkiye’de getirilen yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sivil toplum kuruluşları (STK), meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık 2020’ye kadar ertelenecek.

İçişleri Bakanlığı, 2 Ekim 2020 tarihinde 81 ilin valiliğine genelge göndererek, sivil toplum kuruluşlarına ve meslek kuruluşlarına etkinlik yasağı getirdi.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkilerde göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler ertelenecek. Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak”