STK'lardan siyasi tutsak Memedeminov'a destek çağrısı

Haberler
Feride Useinova
04 Ekim 2019, 13:11
Feride Useinova
04 Ekim 2019, 13:11

Kırım Tatar siyasi tutsak Nariman Memedeminov için, bir çok insan hakları ve sivil toplum kuruluşu destek çağrısı yaptı.

Sivil toplum kuruluşları, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki faaliyetlerine dikkat çekerek; Nariman Memedeminov’u serbest bırakması ve işgal altındaki Kırım’da yurttaş gazetecilik yapan insanlara yönelik baskı eylemlerine son vermesini istedi.

⚡️ ЗАЯВЛЕНИЕ ПРАВОЗАЩИТНЫХ И ОБЩЕСТВЕННЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ С ТРЕБОВАНИЕМ ОСВОБОЖДЕНИЯ НАРИМАНА МЕМЕДЕМИНОВА И ПРЕКРАЩЕНИЯ…

Опубліковано Крымская солидарность Четвер, 3 жовтня 2019 р.

Yapılan açıklamada, “Nariman Memedeminov’un yasa dışı bir şekilde tutuklanması ile ilgili davanın ve Kırım’daki yurttaş gazeteciliği engelleyen diğer faktörlerin ve aktivistlerin takip edilmesini etkili bir şekilde incelenmesini sağlamanızı talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

MEMEDEMİNOV’A DESTEK VEREN KURULUŞLAR

Açıklamayı imzalayan kuruluşlar şu şekilde:

Kırım İnsan Hakları Grubu

Sivil Özgürlükler Merkezi

Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Birliği

İnsan Hakları İçin Medya İnisiyatifi

İnsan Hakları Bölge Merkezi

KrımSOS

Kremlin’in Siyasi Tutsaklarının Akrabalar Birliği

“Eve Dönüş” sivil toplum kuruluşu

Kırım Evi

“Zmina” İnsan Hakları Merkezi

Medya Enstitüsü

Harkiv İnsan Hakları Grubu

MEMEDEMİNOV DAVASI

Bilindiği gibi, 22 Mart 2018’de sabah saatlerinde işgal altındaki yarımadanın Bahçesaray bölgesi Zalanköy (Holmovka) köyünde Mirnaya sokağı, 21 adresinde ikamet eden Nariman Memedeminov’un evine işgalci güçler tarafından baskın düzenlendi. Evinde arama yapılmasının ardından Nariman Memedeminov, Akmescit’teki sözde FSB Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kremlin kontrolündeki Akmescit Kievskiy Mahkemesi 23 Mart 2018 Memedeminov hakkında tutukluluk kararı aldı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, 3 Nisan 2018’de yapılan duruşmada Memedeminov hakkında ilk kademe “mahkemesinin” aldığı kararı onadı. Memedeminov’un 2013-2014 yıllarında Youtube kanalında yayınladığı videoların güya “terör eylemlerine çağrı” içerdiği ileri sürüldü.

Memedeminov’un Haziran 2018’de psikiyatri kliniğine kapatıldığı bildirildi. Avukatları, Memedeminov’un mahkeme kararı olmadan, sadece soruşturma görevlisinin kararına dayanarak 20 gün süreyle güya “muayene” için psikiyatri kliniğine gönderildiğini belirtti.

MEMEDEMİNOV’UN EVİNE DAHA ÖNCE DE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

22 Mart 2018’de yapılan baskın, işgalcilerin Nariman Memedeminov’un evine düzenlediği ilk baskın değil. Hatırlanacağı üzere Memedeminov, evine baskın düzenlenerek 11 Şubat 2016 tarihinde gözaltına alınan Kırım Tatarları arasındaydı. O gün yapılan baskınlar sonucu 12 Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan isimlerden Yalta Dörtlüsü Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanıp hala tutuklu şekilde alıkonuluyor ve yasa dışı olarak yargılanıyorlar.

Bunun dışında, Temmuz 2017’de de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki sözde mahkeme, Rus kolluk kuvvetlerinin Kırım Tatarı Seydamet Mustafayev’in evine 13 Nisan 2017 tarihinde baskın düzenlediği esnada olayları aydınlatan ve canlı yayın yapan, ayrıca insanların, kolluk kuvvetleri tarafından yapılan provokasyonlarına tepki göstermesini engellemeye çalışan Nariman Memedeminov’a 10 bin ruble (yaklaşık 170 dolar) para cezası vermişti.