Steinmeier, tartışma yaratan formülünü savundu

08 Ekim 2019, 13:52

Almanya Devlet Başkanı Frank-Walter Steinmeier, Donbas konusunda çözüm önerisi sunan ve Ukrayna hükumetinin kabul etmesiyle ülkede protestolarla karşılanan formülüne yönelik eleştirilere karşı çıktı.

STEİNMEİER, İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Deutsche Welle haber ajansının aktardığına göre, Almanya Cumhurbaşkanı, “Steinmeier Formülü, çatışmanın her iki tarafının da atmaya hazır olmadığı büyük adımları küçük adımlarla değiştirme çabasıdır” dedi.

Steinmeier, Rusya’nın “formülünün” içeriği üzerinde güçlü bir etkisi olduğu iddialarını kabul etmezken; daha önce çözüme ilişkin müzakerelerine Ukrayna’nın beşinci Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da katıldığını ifade etti.

Alman Devlet Başkanı Steinmeier, üç yıl önce Paris’te yapılan Normandiya müzakerelerinin, Minsk anlaşmaları çerçevesinde ne yapılması gerektiğinin açık olmasına rağmen ilerlemediğini söyledi. Steinmeier, bu durumun, her iki taraf için de, çok ciddi eylemler olduğunu kaydetti.

UKRAYNA HALKINDAN “STEİNMEİER FORMÜLÜ” KARŞITI PROTESTOLAR

Tartışma yaratan Steinmeier formülü üzerinde Ukrayna hükumetinin, Rusya ile uzlaşılmasına tepki koyan halk, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv başta olmak üzere, Lviv, Harkiv, Mariupol kentlerinde protesto gösterileri düzenledi.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve ancak bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor.

Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

Donbas
Rusya
Steinmeier Formülü
Ukrayna
Bunlara da bakın: