St.Petersburg İnsan Hakları Konseyinden Kırım Tatarlarına destek

03 Kasım 2019, 18:07

Rusya’nın en eski hak savunucu örgütlerinden biri St. Petersburg İnsan Hakları Konseyi, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yapılan baskılarla ilgili açıklama yaptı.

İnsan Hakları Konseyinin resmi sayfasında yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Biz, St. Petersburg İnsan Hakları Konseyi üyeleri, Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskıların durdurulmasını talep ediyoruz. 

Sovyetler yönetimi sırasında Kırım Tatar halkı, 18 Mayıs 1944 tarihinde sürgün edildi. Kırım Tatarları, ana vatanlarına dönmek için onlarca sene mücadele etti. 8 Kasım 1944 yılında Kırım Tatar halkının sürgünü, SSCB Yüksek Konseyi tarafından yasa dışı olarak tanındı. Kırım Tatarları, kendilerini ancak Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra diğer halkların da sahip olduğu haklara sahip olan özgür insanlar gibi hissetti.

Mart 2014’ten beri (Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra) ve bugüne kadar Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. Rusya, resmi olarak daha önce yapılan baskıları tanıdı ve rehabilitasyon süreci konusunda endişelerini bildirdi. Fakat, Kırım Tatarları yarımadadan yine dışarıya itiliyorlar. Çoğu kişi Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı ve şu an Ukrayna, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşıyorlar. Kalanlara ise, yönetim kurumları temsilcileri, İçişleri Bakanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri Kırım’da istenmediklerini (her fırsatta) gösteriyor. Onların evlerinde aramalar yapılıyor, onlar gözaltına alınıyor ve polis şubelerine götürülüyorlar, tutukevlerinde alıkonuluyor ve işkencelere maruz tutuluyorlar. Mahkemeler onları korkunç, (Kırım Tatarlarını) ‘Stalin usulü’ hapis cezalarına çarptırıyor. Bugün 86 Kırımlı hapiste tutuluyor. Bunların çoğu Kırım Tatarı. 17 Kırımlı son 5 yıl içinde kayboldu. Kaybolanların neredeyse hepsi Kırım Tatarı.

Kırım’da insan hakları durumunu inceleyen insan hakları örgütleri, 2019 yılının ilk 9 ayında toplanan verileri bildiriyor. Sadece bu dönem içinde yarımadada 80 arama yapıldı. (62’si Kırım Tatarlarının evlerinde), 126 kişi gözaltına alındı (gözaltına alınanların 113’ü Kırım Tatarı), 282 tutuklandı (196 tutuklanan Kırım Tatarı). 

“HALKIN TERÖRİZM VE AŞIRICILIKLA SUÇLANMASINA KARŞIYIZ”

Kırım Tatarlarının etnik ve dini kimlikleri dolayısıyla baskıya uğradığı belirtilen açıklamada, “St.Petersburg İnsan Hakları Konseyi Kırım Tatar halkı ile ilgili düşman imajının oluşturulmasına kesinlikle karşı çıkıyor. Halkın terörizm ve aşırıcılıkla suçlamasına karşıyız.” ifadeleri kullanıldı.

St. Petersburg İnsan Hakları Konseyi, 1988 yılında kuruldu. Konsey temsilcileri, Kırım Tatarlarına daha önce de destek vermiş ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığını kınamıştı.


insan hakları
Kırım Tatarları
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Bunlara da bakın: