Sri Lanka'da terör saldırıları: Kiliseler ve oteller hedef alındı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 13:20
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 13:20

Sri Lanka kilise ve otelleri hedef alan terör saldırılarıyla sarsıldı.

21 Nisan 2019 tarihinde Sri Lanka’nın yerel medyalarından Daily Mirror gazetesinin aktardığında göre bugün Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade’deki St. Anthony’s, Katana’daki St.Sebastian ve Batticaloa’daki bir kilise ile başkent Colombo’da bulunan beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırı düzenlendi.

Kilise ve otellerdeki patlamalarda son bilgilere göre 185 kişi yaşamını yitirdi, 500’den fazla kişi yaralandı.

Ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceği belirtilen saldırıların ardından BBC hastane kaynaklarına atfen hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişinin bulunduğunu bildirdi.

Patlamalardan en az ikisinin intihar saldırısı olduğu, henüz herhangi bir örgütün saldırıları üstlenmediği ifade ediliyor. Ülkede meydana gelen 8. patlamanın ardından sokağa çıkma yasağının ilan edildiği duyuruldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SRİ LANKA’DAKİ SALDIRILAR TÜM İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Sri Lanka’da kilise ve otellere yapılan terör saldırılarını kınayarak, “Sri Lanka’da Paskalya Bayramı’na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Sri Lanka halkına şahsım ve milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum.” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla birlikte Sri Lanka’daki terör saldırılarına ilişkin şu yazılı açıklamayı yaptı: “Dini mabetlerde de gerçekleştirilen insanlık dışı bu saldırıyı nefretle kınıyorum ve en sert biçimde lanetliyorum. Bu barbarca saldırı, terörün her türüyle kararlı bir mücadelenin gereğini bir kez daha ortaya koymuştur. İnsanlığın ve küresel barışın ortak düşmanı olan teröre karşı Sri Lanka ile dayanışma içinde olacağımızı ifade ediyorum. Bu menfur hadiseden dolayı Sri Lanka halkına ülkem ve şahsım adına taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRILARINI LANETLİYORUM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sri Lanka’da kilise ve otellere yapılan terör saldırılarına ilişkin Twitter’da şu mesajı paylaştı: “Sri Lanka’da Paskalya Bayramı sırasında kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum. Motivasyonu ne olursa olsun Christchurch’teki hain saldırıyla Sri Lanka’daki aynı: korkak, barbar ve acımasız. Terörün dini, milleti, coğrafyası yok. Sri Lanka halkına başsağlığı diliyorum.”

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: MASUM İNSANLARI KATLEDEN KANLI ELLERİ LANETLİYORUM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, saldırılarla ilgili olarak Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımda, “Terörün dini, dili, milleti olmaz. Dünyanın neresinde olursa olsun, masum insanları katleden kanlı elleri lanetliyorum. Sri Lanka’da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum.” diye kaydetti.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BU ALÇAKÇA SALDIRI KASITLI BİR PROVOKASYON EYLEMİDİR

Sri Lanka’daki terör saldırılarının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklamaya yayımlanarak söz konusu saldırılar lanetlenerek Türkiye’nin terörizmle mücadelede Sri Lanka halkı ve hükûmetiyle dayanışma içinde davranmayı sürdüreceği belirtildi.

Dışişlerinin açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Sri Lanka’da bu sabah bazı kiliseleri ve otelleri hedef alan terör saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.Paskalya ayininin yapıldığı bir günde kiliseleri hedef alan bu alçakça saldırı kasıtlı bir provokasyon eylemidir. Bu yönüyle, Yeni Zelanda’da camide ibadet eden Müslümanlara karşı gerçekleştirilen son terör eyleminden bir farkı yoktur.

Otellerin hedef alınması ise, terörün ayrım gözetmeyen ve ülkenin turizmini baltalamayı hedefleyen çirkin yüzünü göstermektedir. Saldırılarda Türk vatandaşlarının zarar görüp görmediği ilgili makamlar ile eşgüdüm halinde araştırılmaktadır. Bu hain saldırılar, aşırıcılığa ve terörizme karşı ortak mücadele gereğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Sözkonusu terör saldırılarını şiddetle kınıyor, dost Sri Lanka Hükûmetine ve halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye terörizmle mücadelede Sri Lanka halkı ve Hükûmetiyle dayanışma içinde davranmayı sürdürecektir.”