Türk Kızılayı Srebrenitsa'da iftar verdi

Güncel
Ömer Kaya
07 Mayıs 2019, 10:40
Ömer Kaya
07 Mayıs 2019, 10:40

Türk Kızılayı Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta soykırıma sahne olan Srebrenitsa’da iftar düzenledi. İftara o dönem yakınlarını kaybedenler ve yüzlerce kişi katıldı.

SREBRENİTSA’DA İLK İFTAR

İftara katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, ilk iftarını Srebrenitsa’da yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Srebrenitsa’nın özel bir yere sahip olduğunu ve burada yaşananların asla unutulmayacağını söyledi.

Türk Kızılay temsilcisi Suat Sokollu da Bosna Hersek genelinde iftar düzenlemeye devam edeceklerini belirterek, ülkedeki ilk iftarın Srebrenitsa’da düzenlenmesinin sembolik bir anlam taşıdığını ifade etti.

GELENEKSEL TOP ATIŞI

Emmaus Uluslararası Dayanışma Forumu Müdür Yardımcısı Elmedin Skrebo da Türk Kızılayı ile ortak çalışmalarının devam edeceğine işaret ederek, “Türk Kızılayı, ramazan faaliyetlerine Srebrenitsa’dan başlamak istedi. Bu akşam bizimle burada olan herkese teşekkürler.” dedi.

Başkent Saraybosna’daki ilk iftar da Sarı Tabya’da geleneksel top atışıyla gerçekleşti. Saraybosna’daki Müslümanlar geleneksel top atışı ve akşam ezanıyla birlikte ilk iftarlarını yaptı.