Sputnik'in 4 çalışanı gözaltına alındı

01 Mart 2020, 15:43

Rusya propaganda mecrası Sputnik haber ajansının Ankara servisinde çalışan 3 kişi, Sputnik International’da Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef alan ve tepkilere yol açan Hatay başlığı için gözaltına alındı.

“‘Çalınan Vilayet’: 80 Yıl Önce Türkiye’ye Neden Fransa Tarafından Suriye’nin Bir Köşesi Verildi?” (The ‘Stolen Province’: Why Turkey Was Given A Corner Of Syria By France 80 Years Ago) başlığının kullanımına binaen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda Sputnik’in Türkiye Genel Müdürü ve 3 muhabir gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 4 şahsın, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne sevk edileceği bildirildi.

TÜRKİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DİL UZATMIŞLARDI!

Rus propaganda medyalarından Sputnik’in İngilizce yayın yapan sayfasında Türkiye’nin Hatay ili için “çalınmış vilayet” tabiri kullanıldı. Hakaretamiz başlığı taşıyan haberin, Türk ordusunun Suriye’nin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura Rusya ve Suriye tarafından 27 Şubat 2020’de yapılan saldırının sonrasında gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kırım’ı işgal eden, Ukrayna ve Gürcistan’a yönelik saldırgan hamleleriyle bilinen Rusya’nın İngilizce yayın yapan Sputnik International mecrasında, “‘Çalınan Vilayet’: 80 Yıl Önce Türkiye’ye Neden Fransa Tarafından Suriye’nin Bir Köşesi Verildi?” (The ‘Stolen Province’: Why Turkey Was Given A Corner Of Syria By France 80 Years Ago) başlığı kullanıldı.

Söz konusu başlığı taşıyan haberin sosyal medyadaki paylaşımlarına çok sayıda kullanıcıdan tepki geldi. Haberin içeriğinde Suriye’nin yıllardan beri üzerinde hak iddia ettiği Hatay’ın tarihi sürecinden bahsedilerek Suriye rejiminin bölgeye yönelik tezi dile getirildi.

Hatay
Rus propagandası
Rusya
Sputnik
Türkiye
Bunlara da bakın: