UEFA'dan skandal Ukrayna forması kararı: O detay kaldırılacak

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 16:41
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 16:41

Ukrayna Milli Futbol Takımının, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) giyeceği yeni forma, Rusya’nın şikayeti üzerine incelemeye alındı. UEFA, formada yer alan Kırım haritasının ve “Ukrayna’ya Zafer” ifadesinin bir sorun oluşturmadığını ancak “Kahramanlara şan olsun” ifadesinin kaldırması gerektiğini belirterek skandal bir karara imza attı.

UEFA, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) başlamasına bir gün kala Rusya’nın şikayet etmesi nedeniyle incelemeye aldığı Ukrayna forması hakkında kararını açıkladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, Ukrayna’nın EURO 2020’de giyeceği formada yer alan Kırım haritasının ve “Ukrayna’ya Zafer” ifadesinden yana bir sorun olmadığını fakat hiçbir siyasi “Kahramanlara şan olsun” ifadesinin kaldırılması gerektiği ifade edildi.

KIRIM HARİTASI SORUN TEŞKİL ETMİYOR

UEFA, formada üzerindeki Kırım haritasının ve “Ukrayna’ya Zafer” sloganının herhangi bir sorun teşkil etmediğini bildirirken, “Kahramanlara şan olsun” ifadesi ile ilgili “Sloganın açıkça siyasi olduğu, tarihi ve askeri öneme sahip olduğu kabul edildi” ifadelerini kullandı. Ayrıca UEFA, ilgili sloganın formadan kaldırılması gerektiğini iletti. Yazının formanın üzerinde değil de iç kısımda görünmeyen yerde olması nedeniyle alınan karar Ukraynalılar tarafından tepkiyle karşılandı.

YAZI FORMANIN İÇ KISMINDA VE GÖRÜNMÜYOR

UEFA’nın aldığı skandal karar üzerine açıklamalarda bulunan “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, “UEFA, Ukrayna milli futbol takımının Avrupa Şampiyonası formasındaki “Kahramanlara Zafer!” ibaresini kaldırmasını talep etti. İlk olarak, yazı formanın iç kısmında ve görünmüyor. İkincisi, UEFA ile önceden kararlaştırılan bizim için önemli olan bu sözleri saldırgan ve işgalci ülkenin talebi üzerine neden kaldıralım? UEFA bu yazının siyasi amaçlı olduğunu düşünmeye mi başladı?” diye bildirdi.

“SEYİRCİLERİMİZ HANGİ FORMALARLA MAÇLARI İZLEYECEĞİNİ BİLİYOR”

Said İsmagilov, Rusya’nın adının sürekli doping skandallarına karıştığını ve UEFA’nın bu ülkenin sözünü dinlemesinin yanlış olduğunu belirterek, “Rusya’nın UEFA’yı yanıltmaya çalışıyor ve dürüst olmak gerekirse Rusya, UEFA’ya saygı duymuyor. Adı sürekli doping skandallarına karışan bir ülke, uluslararası futbol camiasından hala bir şeyler talep edebilir mi? UEFA yine de takımımızın formalarındaki ‘Kahramanlara şan olsun’ yazısını kaldırmasını isterse seyircilerin maç izlemeye nasıl geleceğini söylememize gerek yok.” ifadelerini kullandı.