Türkiye'nin 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'ndaki ilk madalyası Recep Çiftçi'den geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 18:36
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 18:36

Türkiye’nin,  2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda ilk madalyası Recep Çiftçi’den geldi. Türkiye’nin paralimpik oyunları tarihinde kazandığı madalya sayısı ise 25’e yükseldi.

Türk judocu Recep Çiftçi, Japonya’nın başkenti Tokyo’da Nippon Budokan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen  2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’ye ilk madalyasını getirdi. Milli judocu, çıktığı bronz madalya maçında Venezuellalı Marcos Dennis Blanco’yla karşılaştı. Rakibi karşısında 1-0 gerideyken iyi bir oyun çıkaran 26 yaşındaki sporcu, müsabakayı en yüksek puan ile (ipponla) kazandı ve bronz madalya elde etti.

Recep Çiftçi'den bronz madalya - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor haber  kaynağı
2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda ilk madalya Recep Çiftçi'den geldi
In Paralympics judo, Recep Çiftçi scores Turkeys first medal - anews

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ MADALYASI BESRA DUMAN’DAN

Milli halterci Besra Duman, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda kadınlar halter 55 kiloda bronz madalya kazandı. Besra Duman, Tokyo Uluslararası Forum’da ilk hakkında 117, ikinci denemesinde de 124 kilo kaldırdı. Son hakkında altın madalya için 126 kilo deneyen ancak başarılı olamayan 20 yaşındaki milli sporcu, 124 kiloyla bronz madalya elde etti. Besra, gümüş madalyayı da rakibiyle arasındaki kilo farkı nedeniyle kaybetti. Gümüş madalya elde eden Çinli Cuijuan Xiao da Besra gibi 124 kiloda başarılı oldu. Kurallar gereği aynı kiloyu kaldıran sporculardan daha hafif olan ismin üst sıraya çıktığı müsabakada Besra, rakibinden 84 gram (54 kilo 84 gram) daha ağır olduğu için gümüş madalya Çinli sporcuya gitti.

Son Dakika: Milli haltercimiz Besra Duman'dan bronz madalya! - Son Dakika  Spor Haberleri
Meram Belediyesporlu Besra Duman'dan olimpiyatlarda bronz madalya –  Bursa'ya Dair Her Şey – Bursa Haber, Bursa Son Dakika Haber
Besra Duman kimdir? - Anadolu Haber - İstanbul Haber

Müsabakadaki altın madalyayı ise 125 kiloyla Ukraynalı Mariana Shevchuk kazandı.

TÜRKİYE’NİN 25’İNCİ MADALYASI

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda ilk madalya sevincini judoda Recep Çiftçi ve halterde Besra Duman’la yaşayan Türkiye’nin oyunlar tarihindeki madalya sayısı da 25’e yükseldi. Tokyo 2020’de erkekler judo 60 kiloda Recep Çifçi ile kadınlar halter 55 kiloda Besra Duman, bronz madalya elde etti. Oyunlar tarihinde ilk madalyasını 2004’te atıcılık branşında Muharrem Korhan Yamaç’la kazanan Türkiye’nin şu ana dek 6 altın, 6 gümüş ve 13 bronz madalyası var.