Türk milli judocu Vedat Albayrak, Avrupa şampiyonu oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Nisan 2021, 10:38
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Nisan 2021, 10:38

Türk milli judocu Vedat Albayrak Avrupa Judo Şampiyonasında altın madalya elde etti. Erkekler 81 kilo finalinde Belçikalı Matthias Casse’yi altın skorda ipponla yenen Vedat Albayrak, Avrupa Judo Şampiyonasından şampiyon olarak ayrıldı.

Türkiye Judo Federasyonundan bugün yayımlanan açıklamayagöre, Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilen Avrupa Judo Şampiyonasının ikinci gününde erkekler 81 kiloda tatamiye çıkan Türk milli judocu Vedat Albayrak, ilk turu bay (rakipsiz) geçti. İkinci turda Azerbaycanlı Murad Fatiyev’i, üçüncü turda Fransız Nicolas Chilard’ı, çeyrek finalde Rus Aslan Lappinagov’u ve yarı finalde Portekizli Anri Egutidze’yi ipponla yenen Türk sporcu Albayrak, finalist oldu.

VEDAT ALBAYRAK AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Finalde Belçikalı Matthias Casse ile mücadele eden ve rakibine altın skorda ipponla üstünlük sağlayan Vedat Albayrak, sıkletinde Avrupa şampiyonluğunu elde etti.
İkinci günde tatamiye çıkan milli judokalardan erkekler 73 kiloda Bilal Çiloğlu, ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Lüksemburglu Dos Santos’u, üçüncü turda Macar Miklos Ungvari’yi, çeyrek finalde Belaruslu Vadzim Shoka’yı ipponla yenen milli sporcu, yarı finale yükseldi. Bu turda İsrailli Tohar Butbul’a normal süresi puansız geçilen müsabakada altın skorda yenilen Bilal Çiloğlu, bronz madalya için Rus Musa Mogushkov ile yaptığı karşılaşmayı da kaybetti ve beşinci oldu.

DİĞER JUDOKALARDAN FARKLI SONUÇLAR

Milli sporculardan kadınlar 70 kiloda Minel Akdeniz, erkekler 73 kiloda Bayram Kandemir ve 81 kiloda Muhammed Mustafa Koç ise ikinci turda elendi.
Yarın şampiyonanın son gününde kadınlar +78 kiloda Kayra Sayit’in, erkekler 90 kiloda Mihael Zgank’ın, 100 kiloda Mert Şişmanlar’ın ve +100 kiloda Cemal Erdoğan’ın mücadele edeceği bildirildi.

BAKAN ALBAYRAK’TAN ŞAMPİYON SPORCUYA TEBRİK

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 81 kiloda Avrupa şampiyonu olan Vedat Albayrak için kutlama mesajı yayımladı.
Bakan Kasapoğlu, “Avrupa Şampiyonası’nda ay-yıldızlı bayrağımızın dalgalandırılmasında ve İstiklal Marşı’mızın dinletilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Elde ettiği şampiyonlukla bizleri gururlandıran milli sporcumuz Vedat Albayrak’a başarılarının devamını diliyorum.” dedi.