Tarihi skandal: Galatasaray futbol takımı, Yunanistan'a giremedi

Güncel
Ömer Kaya
13 Temmuz 2021, 00:40
Ömer Kaya
13 Temmuz 2021, 00:40

Olympiakos ile dostluk maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray futbol kafilesi, başkent Atina’daki havalimanında PCR testi nedeniyle bekletildi. Tarihi skandalın siyasi olduğu bildirilirken; Sarı-kırmızılılar, saat 23.30’da İstanbul’a dönüş yaptı.

Galatasaray, Yunanistan’daki havalimanı yetkililerinin PCR testlerini kabul etmemesi ve problem çıkarması nedeniyle 12 Temmuz 2021 saat 23.30’da Türkiye’ye geri dönme kararı aldı. Skandal tavırla ilgili, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, karara tepki gösterdi. Galatasaray yönetimi de konuyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından, “Bugün Galatasaray Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!” değerlendirmesini yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sarı-kırmızılı kulübün yanında olduklarını belirterek, “Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum” dedi .

GALATASARAY: YUNAN YETKİLİLERDEN ÜLKEMİZ ADINA ÖZÜR BEKLİYORUZ

Galarasaray Başkan Burak Elmas, “Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna duyuru

Galatasaray Spor Kulübünden yapılan resmi yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.