Oleksandr Usık: Ruhum Tanrı'ya, namusum ülkeme ve aileme aittir

Güncel
Manas
05 Mart 2022, 13:44
Manas
05 Mart 2022, 13:44

Kırım doğumlu Ukraynalı ağır sıklet boks şampiyonu Oleksandr Usık (Oleksandr Usyk), işgalci Rus saldırısına karşı gönüllü olarak Ukrayna bölgesel savunma birliklerinde saf tuttu. Ünlü boksör, Rus ordusundan korkmadığını ve ülkesini savunmak istediğini duyurdu. Usık, “Ruhum Tanrı’ya, bedenim ve namusum ülkeme, aileme aittir. Ringe ne zaman döneceğimi gerçekten bilmiyorum. Şu anda görevim vatanı düşmanlardan korumak. Ülkemin onuru, unvanı benim için şampiyonluk unvanından daha önemli.” dedi.

Ukraynalı dünyaca ünlü sporcular, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü için ülkesini terk etmeden Ukrayna ordusunun yanında yer alıyor. İşgalci Rus birliklerine karşı halk, sokaklara çıkıyor. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Oleksandr Usık de yayımladığı fotoğrafla vatan savunmasına katıldığını açıkladı. Usık, “Benim canımı ya da sevdiklerimin canını almak istiyorlarsa ben de aynısını onlara yapmak zorunda kalacağım. Ama ben bunu istemiyorum.” ifadesini kullandı.

ÜNLÜ BOKSÖR USIK: RİNGE NE ZAMAN DÖNECEĞİMİ BİLMİYORUM, ÜLKEMİN ONURU DAHA ÖNEMLİ

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Oleksandr Usık sosyal medya hesabında, “Ruhum Tanrı’ya, bedenim ve namusum ülkeme, aileme aittir. Ringe ne zaman döneceğimi gerçekten bilmiyorum. Şu anda görevim vatanı düşmanlardan korumak. Ülkemin onuru, unvanı benim için şampiyonluk unvanından daha önemli.” mesajına yer verdi.

Şampiyon boksör, ülkesinde yaşanan olaylarla ilgili, “Ateş etmek, birinin canını almak istemiyorum. Ancak, beni öldürmeye kalkarlarsa, benim de öldürmekten başka seçeneğim kalmayacak.” dedi.

OLEKSANDR USIK

Oleksandr Usık amatörde, her ikisi de ağır sıklet bölümünde olmak üzere 2011 Dünya Şampiyonası ve 2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Usık profesyonel olarak boksa geçmeden önce, Ukrayna Otamans takımının bir parçası olarak 2012–13 Dünya Boks Serisinin (WSB) ağır sıklet bölümünde (91+ kg) yarıştı ve altı maçın hepsini stopajla kazandı. Usık, ağır sıkletlere geçmek için 2019’da kruvazör sıklet (ağır sıkletten bir önceki sıkleti) unvanlarını terk etti.
Usık’ın profesyonel kariyerindeki kayıt özetinde 18 maç, 18 galibiyet, 0 yenilgi, 13 nakavt ve karara göre 5 maç galibiyeti bulunuyor.