Moskova'da yapılması planlanan 2023 Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası Bakü'de yapılacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 15:15
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 15:15

Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılması planlanan 2023 Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak.

2023 Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonasını düzenleme görevi Moskova’dan alınarak Bakü’ye verildi. Avrupa Jimnastik Birliği (UEG) basın servisi, 2023 yılında Moskova’da yapılması planlanan Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonasının Bakü’de yapılacağını bildirdi. Söz konusu müsabakalar, 17-23 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenecek.

SALDIRGAN RUSYA’YA YAPTIRIMLAR HER ALANDA

Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG), 2022 Mart ayı başında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle Rus ve Belaruslu sporcuların organizasyon himayesinde düzenlenen müsabakalara katılmalarını yasakladığını ilan etmişti.

RUSYA’DA VE BELARUS’TA O OLİMPİYATLAR DÜZENLENMEYECEK!

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) İcra Kurulu, Rusya’nın, Ukrayna’ya Belarus destekli saldırılarını kınayarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik Belarus destekli yaptığı işgal saldırısı nedeniyle, Rusya ve Belaruslu sporcuların 4-13 Mart’ta Çin’de düzenlenecek 2022 Pekin Paralimpik Olimpiyatlarında tarafsız statüde olacağını duyurmuştu.

Uluslararası Paralimpik Komitesi, iki ülkenin sporcularının ve yetkilerinin katılımıyla ilgili kararlar alarak, “Rusya ve Belaruslu sporcular ile yetkililer, organizasyona tarafsız statüde katılabilecek. Paralimpik Bayrak altında yarışacak iki ülkenin sporcularının yer aldığı madalya törenlerinde Paralimpik Marş çalınacak. Üniformalarında Rusya ya da Belarus bayrağını kullanamayacak söz konusu sporcuların dereceleri, madalya tablosunda yer almayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Alınan bu kararların, Paralimpik Komitesinin başında olduğu uluslararası spor müsabakalarında geçerli olacağı belirtilmişti. İkinci bir duyuruya kadar, Rusya ve Belarus topraklarında, dünya ve Avrupa şampiyonaları da dahil hiçbir Uluslararası Paralimpik Komitesi organizasyonunun düzenlenmeyeceği bildirildi.

PUTİN’İN NİŞANI GERİ ALINACAK

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aralarında bulunduğu 5 Rus devlet yöneticisine verilen Paralimpik Nişan’ın geri alınmasına karar verilmişti.