Milli Güreşçi Taha Akgül 9. kez Avrupa Şampiyonu oldu!

Güncel
qha muhabir
31 Mart 2022, 00:07
qha muhabir
31 Mart 2022, 00:07

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Avrupa Güreş Şampiyonasına çıkan milli sporcu Taha Akgül, erkek serbest stil 125 kiloda Gürcü rakibi Geno Petriyaşvili’yi 5-2 yenerek 9’uncu kez Avrupa şampiyonu oldu. Şampiyon Akgül müsabakanın sonunda, “Kanımın son damlasına kadar savaştım, hamdolsun bu tarihi bir rekor” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasının üçüncü günü sona erdi. Şampiyona maçının finalinde, Türk milli sporcu Taha Akgül ile Gürcü sporcu Geno Petriyaşvili (Geno Petriashvili) finalde karşı karşıya geldi. Milli sporcu Taha Akgül, Petriyaşvili’yi 5-2 mağlup ederek 9. kez Avrupa Şampiyonu oldu. Şampiyon Akgül, erkekler serbest stil 125 kiloda altın madalya kazandı.

Erkekler serbest stil 125 kiloda Türkiye’yi temsil eden Akgül, çeyrek finalde Sırp rakibi Magomedgadzhi Nurasulov’u 5-0, yarı finalde Macar sporcu Daniel Ligeti’yi 10-0 yenmişti.

Akgül, serbest stilde en fazla Avrupa şampiyonluğuna ulaşan güreşçi unvanını taşıyor.

TAHA AKGÜL 9. KEZ AVRUPA ŞAMPİYONU

Şampiyona maçının devamında basın mensuplarına açıklama yapan Akgül, maçın zor geçtiğini belirtti. Akgül, “Kondisyon olarak kanımın son damlasına kadar savaştım. Finale kaldım ve Gürcü rakibimle maçın zor geçeceği belliydi ve kafa kafaya geçti. 5-2 üstünlükle 9. kez altın madalya aldım, 9’da 9 yaptım Avrupa’da. Hamdolsun tarihi bir rekor” ifadelerine yer verdi.

“HEDEF 2024 PARİS OLİMPİYATLARI”

Akgül, “Hedef 2024 Paris Olimpiyatları. 1,5 yıl var ve çok kısa bir süre. 1,5 yıl bu durumu korursak neden altın madalya olmasın. Hedefimiz orada altın madalyaya ulaşabilmek” diye konuştu.

Milli sporcu Akgül, kariyerinde iki dünya şampiyonluğu yaşadı.