Kırım Tatar güreşçiler, Ukrayna Grekoromen Güreş Şampiyonasında 3 madalya kazandı

Haberler
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 21:00
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 21:00

Kıyiv’de 2- 4 Nisan 2021 tarihleri arasında 17 yaş altı Ukrayna Grekoromen Güreş Şampiyonası düzenlendi. Şampiyonaya katılan 7 Kırım Tatar güreşçiden dördü finale yükselirken bir güreşçi altın madalya kazandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Donbas’ta hayatını kaybeden Ukraynalı askerlere ithaf edilen 17 yaş altı Ukrayna Grekoromen Güreş Şampiyonası düzenlendi. Ukrayna’nın farklı yerlerinden toplamda 267 güreşçinin katıldığı şampiyonaya 7 Kırım Tatar güreşçi katıldı. Kırım Tatar güreşçilerden dördü; 110 kg Esmer Giyazov, 71 kg İrfan Mirzoyev, 60 kd Edem Gaziyev ve 60 kg Dilaver Gaziyev finallere geçti.

KIRIM TATAR GÜREŞÇİLER, BİR ALTIN VE İKİ GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

Kırım Tatar güreşçi İrfan Mirzoyev 71 kg kategoride altın madalya kazandı. Bununla birlikte Kırım Tatar güreşçiler Edem Gaziyev (60 kg) ve Esmar Giyasov (110 kg) müsabakada gümüş madalya elde etti. Öte yandan 60 kilo kategorisinde üçüncülük için mücadele eden Kırım Tatar güreşçi Dilaver Gaziyev karşılaşma sırasında kolunu kırdı. Güreşçinin yaralanmasının ardından hakemler karşılaşmayı durdurdu ve Gaziyev’in rakibini galip olarak kabul etti.

“GÜREŞ KIRIM TATARLARININ KANINDA VAR”

Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna Grekoromen Güreş Federasyonu Sözcüsü Oleksandr Pastuhov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Güreş Birliği Başkanı, antrenör İsmet Saliyev’in öğrencilerinin iyi yarıştığını belirterek, “Güreş Kırım Tatarlarının kanında var. Kırım Tatar güreşçilerin kendilerine has güreş stilleri var. Çok sabırlılar, çok dikkatli ve sakince güreşiyorlar. Antrenör İsmet Saliyev’in böyle bir güreşçi takımını müsabakalara getirmesi bizi çok mutlu etti.” dedi.

ANTRENÖR SALİYEV: GENÇLERİN SERGİLEDİĞİ PERFORMANSTAN MEMNUNUM

Yarışma sonuçlarını değerlendiren Kırım Özerk Cumhuriyeti Güreş Birliği Başkanı, antrenör İsmet Saliyev, “Gençler bizi çok güzel temsil etti. Karşılaşmalar kolay değildi. Ciddi rekabet vardı. Gençlerin sergilediği performanstan memnunum.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Saliyev, öğrencilerin temmuz ayında Varşova’da düzenlenecek Avrupa Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonasına katılacağını bildirdi.

“İSMET SALİYEV’İN KATKISI ÇOK BÜYÜK”

Kırım Özerk Cumhuriyeti Güreş Birliği Başkan Yardımcısı Fevzi Mamutov, İsmet Saliyev’in Kırım Tatarları arasında sporun gelişmesine önemli katkı sağlayan insanlardan biri olduğunu belirterek, “Ukrayna’da kendi salonunda Ukrayna Şampiyonasını düzenleyen başka bir insan yok. 2010 yılında Sudak’ta Saliyev kardeşlerin inşa ettiği salonda Ukrayna Şampiyonası düzenlenmişti. Son 50 yılda iki Kırım Tatarı lisans kazanmıştı ve bu iki kişi de İsmet Saliyev’in öğrencisi.” diye anlattı.

KIRIM TATAR GÜREŞÇİLER SON DÖNEMDE İYİ SONUÇLAR SERGİLİYOR

Son dönemde Kırım Tatar güreşçilerin çok iyi sonuçlar sergilediğini aktaran Mamutov, “Bugün Ukrayna Gençler Şampiyonasında üç finalistimiz vardı. Kırım Tatar güreşçiler arasında; Olimpiyat lisansı kazanan bir güreşçimiz Lenur Temirov, 3 uluslararası sınıf spor ustası, Rusya’yı temsil eden Dünya Gençler Şampiyonası galibi, Bireysel Dünya Güreş Kupası galibi Erfan Seferşayev ve Rusya Güreş Şampiyonaların galibi Azamat Seyitov yer alıyorlar.” diye bildirdi.