Kırım Tatar güreşçi Lenur Temirov: Sıradaki olimpiyatlara hazırlanacağım

Haberler
Anife Bilal
05 Ağustos 2021, 13:23
Anife Bilal
05 Ağustos 2021, 13:23

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Ukrayna’yı temsil eden Kırım Tatar güreşçi Lenur Temirov, Kıyiv’e geri döndü. 2020 Olimpiyatları erkekler grekoromen güreş 60 kg kategorisini 5. sırada tamamlayan Temirov, dün Kıyiv’de düzenlenen basın toplantısında olimpiyat mücadelesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’yı 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda temsil eden Kırım Tatar güreşçi Lenur Temirov, dün Kıyiv’de basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarına konuşan güreşçi, Tokyo’da bronz madalya için Çin adına güreşen rakibiyle yaptığı karşılaşmaya ve bundan sonraki planlarına dair değerlendirme yaptı.

Grekoromen güreşteki kuralların değiştirilmesi nedeniyle bronz madalyayı rakibine kaptırdığını anlatan Temirov, “Uluslararası spor kuralları sürekli yeni sürprizler yapıyor. Yaklaşık üç ay önce kurallar farklıydı; eski kurallara göre Sailike ile yaptığım karşılaşma benim lehime sonuçlanırdı. Gerçek şu ki, teknik işlem yapılmayan eşit bir dövüşte kazanan, dövüşte daha aktif olandır, yani dövüş boyunca daha aktif olanlara öncelik verilir. Bizim karşılaşmamızda ise tam tersi oldu. Rakibim aktif değildi. Birinci devrede ben aktiftim, bundan dolayı hakem rakibime öncelik verdi ve beni parter pozisyonuna yolladı. Puanlara göre sonuç 1-1 olmasına rağmen son puanı kazanan sporcuya öncelik verildi. Sonuç olarak, yeni kurallar Çin adına güreşen sporcunun kazanmasına yardım etti.” diye konuştu. Bununla birlikte Temirov, rakibi Walihan Sailike’nin (Çin adına güreşen etnik Kazak sporcu) güçlü bir sporcu olduğunu ve ona saygı duyduğunu belirtti.

SALİYEV: KURALLAR DEĞİŞMELİ

Karşılaşmaya değerlendiren ünlü Kırım Tatar antrenör İsmet Saliyev, Temirov’un rakibinin pasif güreştiği için uyarı aldığını ve bunun protokole kaydedildiğini ancak nihai karar belirlenirken bunun dikkate alınmadığını anlatttı. Saliyev, “Bence bu adil değil. Bu kurallar değişmeli.” diye vurguladı.

“HİKAYEM HENÜZ BİTMEDİ”

Lenur Temirov kendisini destekleyen Ukraynalılara ve Kırım Tatarlarına teşekkür ederek, “Kırım Tatar halkını temsil etmekten çok mutluyum ve Ukrayna’yı Olimpiyatlarda yine temsil etmek istiyorum. Kariyerimi sonlandırmayı düşünmüyorum. Hedefim hala aynı: halkım için olimpiyat madalyası. Yeni olimpiyatlar için hazırlanacağım. Benim hikayem henüz bitmedi.” dedi.

“KIRIM’DA YAŞAYARAK KIYİV’DE MÜSABAKALARA HAZIRLANMAK BENİM İÇİN ÇOK ZOR”

Bununla birlikte güreşçi hazırlık aşamasında önüne çıkan engellerden bahsederken, “Evim Kırım’da olduğu için antrenman yapmak için Kırım’dan Kıyiv’e gitmek benim için çok zor. Örneğin 2012 Londra Olimpiyatlarına Kırım’da hazırlanmıştım, benim için daha kolaydı. Şu an ise sürekli yoldayım. Ayrıca Kıyiv’de evim yok. Buraya gelip saatlerce antrenman yapıyorum sonrasında geceyi arkadaşlarımda geçiriyorum.” diye anlattı.

Daha önce, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda layıkıyla Ukrayna’yı temsil eden Kırım Tatar güreşçi Lenur Temirov’un,dün Borıspil Havalimanında eşi, arkadaşları ve aktivistler tarafından karşıladığı bildirilmişti.