Eray Şamdan, Türkiye'ye karatedeki ilk olimpiyat madalyasını getirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ağustos 2021, 16:25
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ağustos 2021, 16:25

Türk karateci Eray Şamdan, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda karatede erkekler kumite 67 kiloda finalde Fransız rakibi Steven Da Costa’ya yenilerek gümüş madalya kazandı. Şamdan, Türkiye’nin karatedeki ilk madalyasını getirdi.

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Nippon Budokan’da düzenlenen karate müsabakalarında Türk karateci Eray Şamdan, kumite 67 kilo finalinde Fransız rakibi Steven Da Costa’ya karşı kaybetti. Türk sporcu, 3 dakikalık maçın ilk bölümünde rakibine 2 puan verdi. Şamdan, son anda 3 puan daha kaybederek rakibine 5-0 yenildi ve Tokyo 2020’yi gümüş madalyayla tamamladı. Fransız sporcu ise altın madalyayı elde eden taraf oldu.

Eray Şamdan Tokyo 2020'de gümüş madalya kazandı!

TÜRKİYE KARATEDE İLK OLİMPİYAT MADALYASINI KAZANDI

Karate, olimpiyat oyunlarına Tokyo 2020 ile birlikte dahil edildi ve Eray, Türkiye’ye karatedeki ilk madalyasını getirdi.

“İLK MADALYAYI GETİRDİĞİM İÇİN MUTLUYUM”

Tokyo 2020’de gümüş madalya kazanan Türk karateci Eray Şamdan, final sonrası şunları kaydetti:

“Bu kadar büyük bir organizasyonda madalya aldığım için çok mutluyum. Karatede ülkemize ilk madalyayı getirdiğim için gururluyum. Ülkemizde zor zamanlar yaşanıyor. Biz de buradaki başarımızla insanlarımızın gönüllerine su serpebildiysek ne mutlu. Burası olimpiyat, gümüş de olsa madalya aldığım için mutluyum. Hedefim altın madalyaydı ama nasipte gümüş varmış. Buna da şükür. Maçlara çıkarken biraz bakıyorum ben sosyal medyaya, bana destek mesajları atan herkese teşekkür ediyorum.”