Balkan Atletizm Şampiyonası’nda Türk atletler 3'ü altın 9 madalya kazandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 11:50
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 11:50

Sırbistan’ın başkenti Belgrad yakınlarındaki tarihi Smeredevo’da gerçekleştirilen 74. Balkan Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde ay-yıldızlı milli takım, 3’ü altın dokuz madalya kazandı. Organizasyonun ilk gününde 9 kez kürsüye çıkan Türkiye takımının sporcularından rekor üstüne rekor geldi.

Sırbistan’ın Smederevo kentinde gerçekleştirilen 74. Balkan Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde Türkiye adına mücadele eden milli atletler 9 madalya kazandı. Türkiye Atletizm Federasyonundan dün yapılan açıklamaya göre, 19 ülkeden 400’ün üzerinde atletin yarıştığı organizasyonun ilk gününde milli sporcular 3’er altın, gümüş ve bronz madalya ile kürsüye çıkma başarısı gösterdi.
Açıklamada, bu yıl 74’üncüsü yapılan Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası’nda ilk gün geride kalırken 19 ülkeden 400’ün üzerinde atletin yarıştığı şampiyona, ayrıca Olimpiyat listesi kapanmadan önceki son önemli şampiyona olma özelliğine sahip olduğu belirtildi.

Resim

TÜRKİYE İLK GÜN 9 KEZ KÜRSÜYE ÇIKTI

Türkiye, organizasyonun ilk gününde üçer altın, gümüş ve bronz madalya ile toplamda 9 kez kürsüye çıkarken, madalya sıralamasında gün sonunda üçüncülüğü aldı. Ay-yıldızlı ekipte çekiç atmada Eşref Apak 73.60 ile, 100 metrede Jak Ali Harvey 10.33 ile, 4×100’de de Ertan Özkan, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer, Oğuz Uyar’dan oluşan takım da 39.44 ile altın madalyaya ulaştı. Eşref Apak beşinci kez çekiç atmada Balkan şampiyonluğu kazanırken, Jak Ali Harvey de milli forma altında kariyerinin dokuzuncu Balkan altınına ulaştı.

Milli atletlerden 3ü altın 9 madalya

TUĞBA’DAN YENİ REKOR, BUSE’DEN EGALE

Yarışmaların ilk gününde bir Türkiye rekoru kırılırken, bir rekor da egale edildi. Üç adımda Tuğba Danışmaz, 14.07’lik derecesiyle bronz madalya kazanırken, kendisine ait Türkiye rekorunu üç santimetre geliştirdi. Sırıkla atlamada ise Buse Arıkazan, açık sahada altıncı Balkan madalyasına ulaştığı yarışmayı 4.40 ile üçüncü sırada noktaladı. Arıkazan, açık saha Türkiye rekoru olan 4.40’ı egale ederken, 4.50’deki rekor denemesinden sonuç alamadı.
Yüksek atlama erkeklerde Alperen Acet 2.22 ile, 1500 metrede Ramazan Barbaros 3:52.52 ile, kadınlar 3000’de ise Burcu Subatan 10:00.59 ile gümüş madalya kazanan isimler oldular. Milli Takım adına günün diğer madalyası ise disk atmada 54.54’lük dereceyle üçüncü olan Özlem Becerek’ten geldi.

İLKAY ÜÇÜNCÜ DURUMDA, AYDEMİR İSE 1994’TEN BU YANA İLK TÜRK ATLET OLABİLECEK Mİ?

İlk gün çoklu branş mücadeleleri sonunda ise İlkay Aydemir, üstün bir başarı göstererek erkekler dekatlonda üçüncü sırada günü noktaladı. Üç dalda en iyi derecelerini geliştiren İlkay, ilk günü 3799 puanla noktalarken, yarışma sonunda 7000 puanı aşmak için ciddi bir avantaj elde etti. Aydemir, ikinci gün sonunda kürsüdeki yerini korursa, 1994’ten bu yana Balkan Büyükler Şampiyonası’nda dekatlonda madalya alan ilk Türk atlet olacak.