2020 Tokyo Olimpiyatları sona erdi: Türkiye’nin olimpiyatlar tarihi, ilkleri ve rekorlarıyla yeniden yazıldı!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 18:28
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 18:28

2020 Tokyo Olimpiyatları sona erdi. Türkiye, en fazla madalya aldığı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı geride bıraktı. Birçok branşta ilklere ve rekorlara imza atan Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 13 madalya kazandı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, bugün düzenlenen Kapanış Töreni ile sona erdi. Tokyo 2020, Türkiye için olimpiyat tarihinde en fazla sayıda madalya (13) kazandığı oyunları ilklere ve rekorlara imza atarak tamamladı.
Türkiye Millî Olimpiyat Komitesinden bugün yayımlanan açıklamaya göre, Tokyo’da Olimpiyat Stadyumu’nda 8 Ağustos Pazar günü düzenlenen Kapanış Töreni’nde Türk Bayrağını Türkiye’nin Olimpiyat Şampiyonu boksörü Busenaz Sürmeneli taşıdı. Göz alıcı ışık ve dans gösterilerinin düzenlendiği törende Olimpiyat Bayrağı, bir sonraki Olimpiyat Oyunları’na 2024 yılında ev sahipliği yapacak olan Paris’e devredildi.

1948’DEN BU YANA İLK: TÜRKİYE’NİN İLKLERİ YAŞANDI

Tokyo 2020, Türkiye’nin Londra 1948’te kazandığı 12 madalyanın üzerine çıkarak, 13 madalya ile en çok sayıda madalyayı, en fazla spor dalında kazandığı Olimpiyat Oyunları oldu. Türkiye, Oyunları toplam madalya sayısı sıralamasında 20., altın madalya sıralamasında 35. olarak tamamladı.

BOKS

Okçulukta 22 yaşındaki sporcumuz Mete Gazoz, Olimpiyat tarihimizdeki ilk okçuluk madalyasını şampiyon olarak kazandı. Türkiye’nin kadınlarda ilk kez katıldığı boksta Busenaz Sürmeneli kazandığı altın madalya ile Türkiye’nin Olimpiyat tarihinin ilk şampiyon boksörü olurken, Buse Naz Çakıroğlu gümüş madalya elde ederek kadınlar bokstaki ilk Olimpiyat madalyasını kazanmış oldu.

CİMNASTİK

Cimnastikte Türk milli sporcular, ilk kez genel tasnif ve alet finallerinde Türkiye’yi temsil ederken, Ferhat Arıcan paralel aletinde kazandığı bronz madalya ile Türkiye’nin Olimpiyat tarihinde ilk cimnastik madalyasını elde etti.

GÜREŞ

Güreşte, Türkiye’nin Rio 2016 Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, Oyunları serbest stil 125 kiloda bronz madalya ile tamamladı. Londra 2012’de bronz, Rio 2016’da gümüş madalya kazanan grekoromen 130kg güreşçi Rıza Kayaalp, Tokyo 2020’de de bronz madalya kazanmayı başardı. Yasemin Adar ise Türkiye’nin kadınlarda güreşteki ilk Olimpiyat madalyası olan bronz madalyanın sahibi oldu.

KARATE

Türkiye’nin Olimpiyat Oyunlarına ilk kez dahil olan ve 7 sporcuyla mücadele ettiği karatede temsilcileri 4 madalya kazanmayı başardı. Erkekler kumite -67 kiloda Eray Şamdan gümüş madalya kazanırken, kumite +75 kiloda Uğur Aktaş, katada Ali Sofuoğlu, kadınlar kumite -61 kiloda Merve Çoban bronz madalyanın sahibi oldular.

TEKVANDO

Tekvondoda 4 kadın, 1 erkek sporcuyla mücadele eden Türkiye ekibinde kadınlar -57 kiloda Hatice Kübra İlgün ve erkeklerde -68 kiloda Hakan Reçber bronz madalya kazanmayı başardılar.

VOLEYBOL VE PENTATLON

Londra 2012’den sonra ikinci kez Olimpiyatlara katılan Türkiye voleybolda kadın milli takımı, ilk defa çeyrek finale çıkma başarısı gösterirken, modern pentatletimiz İlke Özyüksel Oyunları beşinci olarak tamamladı.

ATICILIK

Atıcılıkta Türkiye’nin Olimpiyat tarihinde ilk kez çıktığı finalde Ömer Akgün 10m havalı tüfekte, okçulukta ise karışık takımda Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz dördüncü oldular.

SAVUNMA SPORLARI

Karatede Dilara Bozan katada, judoda Mihael Zgank ve Kayra Sayit, güreşte ise Süleyman Karadeniz beşinci oldular.

ARTİSTİK CİMNASTİK

Artistik cimnastikte Türk sporcular, genel tasnif ve aletlerde ilk kez finale çıkarken, İbrahim Çolak ve Adem Asil halka finalinde sırasıyla 5. ve 7. oldular. Atlama masası finalinde ise Adem Asil 6., Ahmet Önder 7. oldu.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK FİNALE KALDIĞI OYUNLAR

Yelkende Alican Kaynar ve Deniz&Çınar Ateş kardeşler ile Türkiye’nin ilk kez iki final yaptığı Tokyo 2020, atletizmde de en çok finale kaldığı Oyunlar oldu. Eda Tuğsuz cirit atmada dördüncü, Necati Er üç adım atlamada altıncı, Yasmani Copello Escobar 400m engelde altıncı, Eşref Apak çekiç atmada 9., Ersu Şaşma sırıkla atlamada 10., Yasemin Can 10.000m’de 11. oldu.