Sözde "Ukrain sabotajcıları" 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Haberler
Ömer Kaya
04 Nisan 2019, 17:59
Ömer Kaya
04 Nisan 2019, 17:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da güya yarımadanın topraklarında sabotaj  planlamakla suçlanan Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov 14 yıl hapis cezasına çarpıtıldı. Rus TASS haber ajansının bildirdiğine göre sözde Sivastopol Şehir Mahkemesi, Bessarabov’a 300 bin, Dudka’ya ise 350 bin ruble para cezası verdi.

İşgalci mahkemenin söz konusu kararının, 10 gün içerisinde temyiz edilebileceği öğrenildi.

Tutsakların avukatları Sergey Legostov ve Sergey Dementseviç sözde mahkeme kararını temyiz edeceğini açıkladı. Kırım sakinleri Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da güya yarımadanın topraklarında sabotaj  planlamakla suçlanıyor.

46 yaşındaki Dmitriy Ştıblikov, Sivastopol sakini, Kiev Müşterek Operasyon Komuta Yüksekokulunda okudu. Ancak 25 yıldır “Çernomorskaya Bezopasnost” (Karadeniz Güvenliği) isimli dergide gazetecilik ve editörlük yapıyor. Arasıra Ştıblikov televizyonu ve konferanslara uzman olarak katılıyordu. 2012 yılında Sivastopol’deki Rusya Karadeniz Filo’sunun varlığının büyütülmesine aktif bir şekilde karşı çıkmıştı.

40 yaşındaki Aleksey Bessarabov ise, Nomos yayınının muhabiri. Varşova’da eğitim gördü birçok Avrupa konferansına katıldı.

İŞGALCİLER SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA UKRAYNALILARI CEZALANDIRIYOR

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü, Yevgeni Panov’u Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 281. maddesi uyarınca sabotaj hazırlamakla suçluyordu. 10 Ağustos 2016 tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), sözde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Servisi tarafından güya Kırım’da gerçekleştirilmesi planlanan “terörist saldırıları” engellediğini iddia etti. İşgal edilen Kırım’ın Armanpazarı (Armyansk) şehrine yakın bir yerde 7 Ağustos’ta bir grup sözde ajanın yakalandığı bildirilirken, sözde Ukraynalı ajanlar ile Rusya güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir Rusya FSB görevlisinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Tutuklananlar arasında Ukrayna vatandaşları Yevgeniy Panov, Andrey Zahtey ve Redvan Süleymanov’un ismi açıklandı.

İşgalciler aynı suçlama ile yarımadada sabotaj  planlamakla suçladıkları Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.